Škola paměti: Jak mít díky paměťovým háčkům svůj diář na háku | Reflex.cz
nahoru

Škola paměti: Jak mít díky paměťovým háčkům svůj diář na háku

Kateřina Kadlecová3. března 2016 • 10:23
Škola paměti: Jak mít díky paměťovým háčkům svůj diář na háku
foto: Nguyen Phuong Thao

Jméno člověka, s nímž jste si právě při představení potřásli rukou, okamžitě zapomínáte. Vaše nejčernější noční můra? Že ztratíte chytrý telefon s organizérem nebo že Perun udeří bleskem do iCloudu a veškerá vaše uložená data budou v prčicích. Půlhodinu marně vzpomínáte, pro co jste to vlastně šli do lednice, a bez nákupního lístku jste jako bezrucí. Nejste v tom sami, já v zapomínání jedu taky. Proto jsem se vydala na kurz, který slibuje, že můj software opraví. Respektive že mě naučí, JAK SI PAMĚŤ ZLEPŠIT. Přečtěte si o tom v Reflexu číslo 9, který vychází dnes, 3. března.

Než Jakub Pok založil Školu paměti, vystudoval tři vysoké školy a stal se právníkem. Nyní ho živí především jeho fenomenální paměť, s níž se ovšem nenarodil; už šestnáct let ji trénuje, účastní se paměťových soutěží a vystupuje v televizních pořadech, v nichž je nucen zapamatovat si za tři minuty přesné pořadí 52 kanastových karet v balíčkunebo naučit showmana Jana Krause nezapomenout nákupní seznam o deseti položkách. Obojí zvládl s úspěchem a já se rozhodla, že chci paměťové techniky poznat a používat taky.

Pokův dvoudenní víkendový kurz zdaleka není první lekcí osobního rozvoje, kterou absolvuju – tahle školeníčka a semináříky jsou dnes v Česku populárnější než kdy jindy. V konkurenci ostatních borců toužíme být co nejlepší nejen na pracovním trhu nebo ve vztahových přetahovačkách a pomalu začínáme chápat, co ti Amíci na těch self-help příručkách vedoucích ke zdokonalení vlastního já vidí.

Chuť jídla ve skutečnosti vnímáme hlavně nosem
Darina Křivánková 19. února 2016 • 16:58

Chuť jídla ve skutečnosti vnímáme hlavně nosem

Například na zřejmě nejznámějším z několika českých skillshare webů Naucmese.cz se našinec už čtyři roky může od úplně neznámých lidí (jejichž hodnocení a recenze kurzů se vyplatí pečlivě nastudovat) naučit vietnamsky, zhubnout, nakládat ten nejlepší hermelín, psát všema deseti, masírovat svůj vlastní obličej, mluvit ve vztahu o sexu a další stovky dovedností a technik. A zatímco můj spolubydlící Olda se ten víkend vydal, věřte tomu nebo ne, do jedné libeňské tělocvičny na kurz mlácení lidí teleskopickým obuškem, já vykročila vstříc pružnější paměti. Přečtěte si v tištěném Reflexu, jak jsem po té třináctihodinové nalejvárně dopadla.Klíčová slova: mozek, paměť


Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější