Škola paměti: Jak mít díky paměťovým háčkům svůj diář na háku | Reflex.cz
nahoru

Škola paměti: Jak mít díky paměťovým háčkům svůj diář na háku

Kateřina Kadlecová3. března 2016 • 10:23
Škola paměti: Jak mít díky paměťovým háčkům svůj diář na háku
foto: Nguyen Phuong Thao

Jméno člověka, s nímž jste si právě při představení potřásli rukou, okamžitě zapomínáte. Vaše nejčernější noční můra? Že ztratíte chytrý telefon s organizérem nebo že Perun udeří bleskem do iCloudu a veškerá vaše uložená data budou v prčicích. Půlhodinu marně vzpomínáte, pro co jste to vlastně šli do lednice, a bez nákupního lístku jste jako bezrucí. Nejste v tom sami, já v zapomínání jedu taky. Proto jsem se vydala na kurz, který slibuje, že můj software opraví. Respektive že mě naučí, JAK SI PAMĚŤ ZLEPŠIT. Přečtěte si o tom v Reflexu číslo 9, který vychází dnes, 3. března.

Než Jakub Pok založil Školu paměti, vystudoval tři vysoké školy a stal se právníkem. Nyní ho živí především jeho fenomenální paměť, s níž se ovšem nenarodil; už šestnáct let ji trénuje, účastní se paměťových soutěží a vystupuje v televizních pořadech, v nichž je nucen zapamatovat si za tři minuty přesné pořadí 52 kanastových karet v balíčkunebo naučit showmana Jana Krause nezapomenout nákupní seznam o deseti položkách. Obojí zvládl s úspěchem a já se rozhodla, že chci paměťové techniky poznat a používat taky.

Pokův dvoudenní víkendový kurz zdaleka není první lekcí osobního rozvoje, kterou absolvuju – tahle školeníčka a semináříky jsou dnes v Česku populárnější než kdy jindy. V konkurenci ostatních borců toužíme být co nejlepší nejen na pracovním trhu nebo ve vztahových přetahovačkách a pomalu začínáme chápat, co ti Amíci na těch self-help příručkách vedoucích ke zdokonalení vlastního já vidí.

Chuť jídla ve skutečnosti vnímáme hlavně nosem
Darina Křivánková 19. února 2016 • 16:58

Chuť jídla ve skutečnosti vnímáme hlavně nosem

Například na zřejmě nejznámějším z několika českých skillshare webů Naucmese.cz se našinec už čtyři roky může od úplně neznámých lidí (jejichž hodnocení a recenze kurzů se vyplatí pečlivě nastudovat) naučit vietnamsky, zhubnout, nakládat ten nejlepší hermelín, psát všema deseti, masírovat svůj vlastní obličej, mluvit ve vztahu o sexu a další stovky dovedností a technik. A zatímco můj spolubydlící Olda se ten víkend vydal, věřte tomu nebo ne, do jedné libeňské tělocvičny na kurz mlácení lidí teleskopickým obuškem, já vykročila vstříc pružnější paměti. Přečtěte si v tištěném Reflexu, jak jsem po té třináctihodinové nalejvárně dopadla.Klíčová slova: mozek, paměť


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Zelený Raoul: Oplození, slepice a teď i smrt. Přejete si i pohřeb od Andreje Babiše?
PREMIUM X Řidičák na psy: Moderní lidé nevědí, jak se chovat ke psům, a tím je ničí
PREMIUM X Nový feudalismus na postupu: Klimatická opatření mohou Evropu přivést k hladomoru
PREMIUM X Svět rakve, fotbalu a lejzru aneb Od festivalu kýče a pragmatismu až k festivalu světel
PREMIUM X Šmejdi dál kasírují a důchodci se dál zbavují úspor. Český mincovní obchod se po třech letech nezměnil

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější