
Maledivské vojenské zdroje oznámily, že na prezidenta byl spáchán atentát 28. září, když se z letiště po pouti v saúdskoarabské Mekkce vracel lodí (jiná možnost v této ostrovní zemí není) do své rezidence. Bomba vybuchla, zranila několik lidí, včetně jeho manželky, ale hlava státu zůstala nezraněna.
Téměř po měsíci byl z atentátu obviněn viceprezident Adíb, kterému podle nových protiteroristických zákonů hrozí vězení v délce až 25 let. Jenže opozice tvrdí, že je to vykonstruovaný proces. Jiný viceprezident byl přitom odvolán v červenci.
Maledivy se už několik let zmítají v politickém a právním chaosu. Například armáda v lednu 2012 zatkla (jak se pak ukázalo, tak protiústavně) nejvyššího soudce Abdulla Mohameda, protože prý odmítal vyšetřovat korupci. Po protestech v únoru toho roku rezignoval prezident Našíd. Ten se pokusil vrátit na podzim 2013 do funkce ve volbách (o hlavě státu hlasuje pouze parlament). Vyhrál první kolo, ale to bylo zrušeno a prezidentem se stal právě Abdulla Gajún.
Ten se začal více orientovat na spolupráci s Čínou a proslul tvrdými výroky na adresu Západu, přestože právě západní turisté přinášejí do země nejvíce peněz. Daleko více se také ohání islámem. Ostatně desítky zradikalizovaných mladíků z Malediv bojuje v řadách Islámského státu v Sýrii a Iráku.
Maledivy jsou zemí, která se rozkládá pouze několik metrů nad hladinou moře a podle ekologického panelu OSN by mohla být kolem roku 2100 neobyvatelná, pokud hladiny oceánů kvůli klimatickým změnám stoupnou.