nahoru

Škoda ve skandálu až po uši. Falšování emisí se týká 1,2 milionu jejích vozů

ČTK, ref28. září 2015 • 16:34
ilustrační foto
ilustrační foto
• foto: 
Profimedia

Nejhorší zpráva, kterou české hospodářství mohlo od nejsilnější domácí firmy slyšet. Podle agentury Reuters Škoda Auto dnes oznámila, že manipulace s emisemi naftových motorů se týkají zhruba 1,2 milionu vozů jejích vozů. To znamená, že skandál, který dosud mířil spíše na mateřský Volkswagen, ji zasáhne plnou silou.

Německý koncern Volkswagen minulý týden přiznal, že software umožňující manipulovat s měřením emisí instaloval v celém světě do zhruba 11 milionů aut.

Skandál vypukl v pátek 18. září, kdy německou automobilku z falšování emisních testů obvinila americká Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA). Koncernu za tyto podvody v USA hrozí pokuta až 18 miliard dolarů (438 miliard Kč). Skandál navíc začaly minulý týden vyšetřovat i některé evropské země a na firmu byla podána řada hromadných žalob.

Ministerstvo dopravy ČR minulý týden uvedlo, že je připraveno svolat ke kontrole majitele aut koncernu Volkswagen včetně domácí Škody, které jsou vybaveny motorem TDI s možností obcházet emisní měření. V letech 2009 až 2013, kdy se prý motory do různých modelů montovaly nejvíce, se podle údajů Svazu dovozců aut v České republice prodalo přes 150.000 dieselových vozů Škoda a VW.

Škoda Auto minulý týden uvedla, že nyní již v Evropě nepoužívá koncernové motory TDI, u kterých se přišlo na obcházení měření emisí. Montovala je však do svých starších modelů Fabia, Octavia, Superb, Rapid nebo Roomster.

V důsledku skandálu minulý týden odstoupil generální ředitel koncernu Volkswagen Martin Winterkorn. Dnes ho začala vyšetřovat německá policie. Nahradil ho Matthias Müller, který doposud řídil divizi Porsche.

Změny, kterými Volkswagen reaguje na skandál kolem emisí, se dotknou i české součásti Škoda Auto. Její šéf Winfried Vahland od listopadu povede aktivity koncernu Volkswagen v USA, Kanadě a Mexiku, a v čele mladoboleslavského podniku jej nahradí Bernhard Maier. Ten dosud působil ve funkci šéfa odbytu značky Porsche.

ČTK, ref


Diskuse ke článku