nahoru

Volby v Řecku vyhrála podruhé za sebou levicová SYRIZA

ČTK 20. září 2015 • 21:36
Volby v Řecku vyhrála podruhé za sebou levicová SYRIZA
Volby v Řecku vyhrála podruhé za sebou levicová SYRIZA
• foto: 
profimedia.cz

Řečtí voliči v nedělních předčasných parlamentních volbách vrátili k moci levicovou stranu SYRIZA, přestože se její šéf a bývalý premiér Alexis Tsipras v létě v rozporu s původními sliby podrobil přísným podmínkám evropských věřitelů. SYRIZA po sečtení asi poloviny odevzdaných hlasů získala 35,5 procenta, mnohem více, než odhadovaly předvolební průzkumy. 

Konzervativní soupeř Nová demokracie (ND) už přiznal porážku a Tsiprasova strana vzkázala, že rychle vytvoří staronovou vládu se stejným koaličním partnerem jako po předešlých volbách.

Zisk 35,5 procenta by Tsiprasově straně zajišťoval 145 ze 300 křesel v parlamentu, což by bylo jen o čtyři méně, než získala v lednových volbách. ND by se zhruba 28 procenty získaných hlasů měla jen 75 poslanců, uvedlo ministerstvo vnitra na své webové stránce. Vítězná strana získává bonus v podobě 50 mandátů navíc.

"Volební výsledek vypadá jasně, SYRIZA a pan Tsipras vítězí," uvedl podle tiskových agentur šéf ND Vangelis Meimarakis. "Gratuluji mu a vyzývám ho, aby vytvořil vládu," dodal.

"Před námi se otevírá cesta práce a velkého úsilí," napsal Tsipras na síti Twitter. Podle lidí z jeho strany Tsipras předpokládá, že by měl mít vládu vytvořenou do tří dnů. Za partnera si podle zdrojů vybere opět stranu Nezávislí Řekové. Ti už oznámili, že se s Tsiprasovou stranou opět spojí do koalice.

Mluvčí Tsiprasovy strany ujistila, že SYRIZA bude uskutečňovat podmínky červencové dohody s mezinárodními věřiteli, ale bude s nimi také dál tvrdě vyjednávat. "Toto je začátek bitvy," uvedla s odkazem na další jednání o podobě uskutečňování dohody.

Na třetím místě znovu končí neonacistický Zlatý úsvit se ziskem přes sedm procent. Socialistická strana PASOK získává 6,4 procenta a řečtí komunisté (KKE) mají 5,5 procenta.

Do parlamentu se podle průběžných výsledků dostanou ještě Nezávislí Řekové, kteří mají nyní asi 3,7 procenta hlasů. Dále by tam měla být centristická strana To Potami a Centristická unie. Lidová jednota, která se před volbami odštěpila od SYRIZY, zůstává těsně pod tříprocentní hranicí pro vstup do parlamentu.

Tsipras se svou vládou podal demisi 20. srpna poté, co přistoupil na podmínky nového záchranného programu s mezinárodními věřiteli. Předčasné volby vypsal s tím, že potřebuje silný mandát, aby mohl realizovat reformy a úsporná opatření, jejichž zavedení muselo Řecko slíbit výměnou za schválení záchranného programu v sumě až 86 miliard eur (2,3 bilionu Kč). SYRIZA se ale stala terčem kritiky části veřejnosti za porušení slibů, že skoncuje s ekonomickými škrty a tržními reformami.

"Po letech takřka bezprecendentní krize velká většina Řeků podpořila strany, které slibují, že udrží zemi v eurozóně, ačkoli to znamená důkladné a bolestivé reformy," komentoval výsledky voleb hlavní ekonom německé Berenger Bank Holger Schmieding.

Francouzský prezident François Holland označil volební vítězství SYRIZY za "významný úspěch" pro Řecko i pro Evropu. "Řecko nyní prožije období stability se solidní většinou," řekl Hollande novinářům během státní návštěvy v Maroku.

Pro své bývalé krajně levicové spojence však Tsipras zůstává zrádným přeběhlíkem. Bývalý Tsiprasův ministr financí a jeho nynější kritik Janis Varufakis označil dnešní předčasné volby za snahu anulovat předchozí jasně vyjádřená přání Řeků, kteří odmítli plán věřitelů na úsporná opatření.

ČTK


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.