nahoru

Nejslavnější světová potápěčka zmizela v moři. Dokázala na nadechnutí uplavat čtvrt kilometru

Marek Brodský5. srpna 2015 • 17:55
Nejslavnější světová potápěčka zmizela v moři. Dokázala na nadechnutí uplavat čtvrt kilometru
foto: http://molchanova.ru

Byla královnou své disciplíny a jednou z nejpopulárnějších sportovkyň Ruska. Natalia Molchanovová, nejslavnější světová freediverka, tedy potápěčka, která nepoužívá dýchací přístroj, své vášni nakonec obětovala vše. Víkendové potápění u španělského ostrova Formentera se jí s největší pravděpodobností stalo osudné. Jako by její příběh předpověděl Luc Besson v legendárním filmu Magická hlubina.

53letá Ruska byla považována za královnu volného potápění a její rekordy posunovaly hranice lidských možností. Držela jich 41. Například s ploutvemi uplavala pod vodou 237 metrů, na jeden nádech se ponořila do hloubky 127 metrů. Pod vodou dokázala vydržet přes devět minut. A především – i po padesátce rekordy stále dokázala překonávat. K tomu poslednímu, kdy uplavala pod vodou bez nadechnutí a bez ploutví 182 metrů, jí osobně gratuloval i Vladimír Putin.

Molchanovová se na Formenteře trénovala volný ponor do hloubky 35 metrů, při kterém neměla ani ploutve, ani vodící lano. Podle španělské pobřežní stráže, která po potápěčce od neděle pátrá, jde ale o oblast se silnými a nevyzpytatelnými podmořskými proudy. Do pátrání už nasadila vrtulník i podmořského robota. Že je pátrání marné, připustil už i její syn Alexej, sám vynikající potápěč.Klíčová slova: reflex, MolchanovováDiskuse ke článku