nahoru

Proces s Radovanem Krejčířem pokračuje: Žádal soud o propuštění z vazby

ČTK29. července 2015 • 07:00
Radovan Krejčíř
Radovan Krejčíř
• foto: 
Profimedia.cz

Za přísných bezpečnostních opatření včera v Johannesburgu pokračoval proces s uprchlým českým podnikatelem Radovanem Krejčířem. Soud projednával jeho žádost o propuštění z vazby na kauci v souvislosti s případem vraždy podnikatele libanonského původu Sama Issy. Ve vězení v JAR je Krejčíř od roku 2013. Před soudem tvrdil, že nemá v úmyslu zemi opustit, prokuratura však argumentovala, že už dříve utekl z České republiky i ze Seychel, informuje server news24.

Krejčíř před soudem stanul spolu s dalšími čtyřmi lidmi. Devětačtyřicetiletý Issa, přezdívaný Black Sam (Černý Sam) nebo Cripple Sam (Mrzák Sam), byl prý původně Krejčířovým pobočníkem. Podle jihoafrických médií obchodoval s drogami. Zastřelen byl v říjnu 2013 více než třiceti ranami z vedlejšího vozu v okamžiku, kdy se svým autem zastavil na semaforu v luxusní johannesburské čtvrti Bedfordview. Údajně viditelně pohublý Krejčíř, oblečen do džínsů, bílého trika a černého saka, znovu popřel, že by se na vraždě jakkoli podílel.

Krejčíř před soudem popisoval, jak uprchl z České republiky. Prý odjel na kole do Polska na pas svého přítele jménem Tomiga. Poté jel přes Ukrajinu, Turecko, Dubaj až na Seychely, popsala na Twitteru Jenni Evansová ze serveru news24.

Prokurátor se českého podnikatele ptal, proč měl v České republice čtyři cestovní pasy na různá jména. Krejčíř odvětil, že měl jen tři pasy. Následně si vyslechl kritiku kvůli tomu, že údajně vlastní nejméně šest cestovních pasů na různá jména a parkovací kartu na další jméno. Krejčíř v této souvislosti argumentoval, že v České republice a na Seychelách je legální změnit si jméno. Jediný falešný pas byl prý ten, který použil při svém útěku z České republiky.

Jihoafrickou republiku prý Krejčíř nemá v úmyslu opustit, protože jeho život tam není ohrožen, snažil se přesvědčit soud, aby ho propustil na kauci. Navrhl, že by mohl dostat elektronický náramek, který by monitoroval jeho pohyb. Rovněž tvrdil, že nemá žádné přátele, kteří by mu mohli vyrobit falešný pas.

České soudy shledaly Krejčíře vinným z podvodu s akciemi Tepláren Otrokovice, vytunelování společnosti Technology Leasing, z půlmiliardového celního úniku ve společnosti M5 a z machinací při dovozu luxusních vozů z Německa v devadesátých letech. Podnikatel by si za to měl odpykat souhrnný trest v délce 10,5 roku. Podle dostupných informací čelí Krejčíř žalobě před českými soudy ještě ve dvou dalších kauzách. Jde o případ údajného pokusu o vydírání podnikatele Jakuba Konečného a dále o údajný pokus o podvod vůči státní společnosti Čepro a s ním spojenou přípravu vraždy celníka.

Z České republiky Krejčíř zmizel v červnu 2005 během domovní prohlídky jeho luxusní černošické vily.

ČTK


Diskuse ke článku