Zemřel Ladislav Kantor. Hudebník, textař i politik | Reflex.cz
nahoru

Zemřel Ladislav Kantor. Hudebník, textař i politik

ČTK26. července 2015 • 18:38
Zemřel Ladislav Kantor. Hudebník, textař i politik
foto: čtk

Ve věku 69 let zemřel dnes bývalý český politik, hudebník a zakládající člen skupiny C&K Vocal Ladislav Kantor. Smutnou zprávu oznámil Kantorův kolega z hudební i politické sféry Michal Prokop. Kantor se do povědomí veřejnosti zapsal rovněž jako blízký spolupracovník bývalého prezidenta Václava Havla a generální ředitel České filharmonie.

"Byla to osobnost, která v mém životě a v mé kariéře sehrála docela klíčovou roli, zejména v osmdesátých letech," řekl Prokop. Připomněl, že Kantor založil tým, který produkoval jeho nejznámější desku Kolej Yesterday i další alba. Jejich profesní cesty se ale zkřížily například i při pořádání projektu Praha - evropské město kultury roku 2000.

Ladislav Kantor se narodil 25. listopadu 1945 v Praze. Ve druhé polovině 60. let založil spolu se zpěvákem a skladatelem Jiřím Cerhou několik amatérských hudebních formací, z nichž se v roce 1969 vyvinula skupina C&K Vocal a Kantor se pak na dvě desetiletí stal jejím uměleckým vedoucím, textařem a zpěvákem. Zpočátku při psaní textů spolupracoval výhradně s Cerhou, později vytvořil řadu významných textů i pro jiné skladatele a interprety. Rovněž psal scénáře k písňovým recitálům a většinu z nich také režíroval.

Po listopadu 1989 Kantor vyměnil hudbu za politiku - s Václavem Havlem odešel na Hrad a pracoval tam jako jeho poradce, ředitel sekretariátu a asistent. V letech 1993 až 1995 byl ředitelem České filharmonie a od roku 1998 se podílel jako hlavní dramaturg na projektu Praha - evropské město kultury roku 2000. Od roku 2002 pracoval jako dramaturg a publicista, řadu let také zasedal v zastupitelstvu Roztok u Prahy.

ČTK

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější