nahoru

V Řecku vrcholí kampaň před nedělním referendem, lidé se dělí do dvou skupin

ČTK, ref 3. července 2015 • 18:00
V Řecku vrcholí kampaň před referendem, lidé jsou rozdělení
V Řecku vrcholí kampaň před referendem, lidé jsou rozdělení
• foto: 
ČTK

V Řecku dnes vrcholí krátká kampaň před zlomovým nedělním referendem, v němž se lidé mají vyslovit k podmínkám, které mezinárodní věřitelé vyžadovali výměnou za další finanční pomoc zadlužené zemi. Vládou podporovaní odpůrci navržených reformních opatření se večer sejdou na centrálním aténském náměstí Syntagma, ve stejnou dobu se na místě někdejšího antického stadionu odehraje demonstrace opačného tábora, tedy zastánců požadavků věřitelů. Podle posledních průzkumů jsou Řekové ohledně referenda rozdělení a výsledek může být velmi těsný. 

V zemi, kde dnes už pátý den zůstávají uzavřené banky a obyvatelé mají jen velmi omezený přístup ke svým vkladům, panuje napjaté očekávání. To umocnily i výsledky čerstvých průzkumů, které na rozdíl od dřívějších dat ukázaly, že v referendu by pro přijetí a odmítnutí reforem mohl hlasoval téměř stejný počet voličů. Navíc stále existuje možnost, že se plebiscit neuskuteční, protože nejvyšší správní soud má teprve dnes rozhodnout, zda referendum neporušuje ústavu.

Ačkoli je podle odborníků pravděpodobnější, že soud referendum nezablokuje, řada politiků i komentátorů upozorňuje, že o regulérnosti hlasování přesto budou pochyby. Místopředseda Evropské komise Valdis Dombrovskis dnes upozornil, že otázka, která má být Řekům v neděli předložena, není správná fakticky ani z právního hlediska. Odkazuje totiž na úvěrový program, jehož platnost v úterý vypršela. Voliči také zřejmě budou mít problém otázce formulované úřednickým jazykem správně porozumět, napsala agentura AP.

Řecká média zase píšou o tom, že velké množství voličů k urnám nedorazí buď kvůli tomu, že hlasování bylo vyhlášeno narychlo teprve minulý víkend, nebo proto, že kvůli restrikcím na výběr hotovosti nebudou mít na cestu do svých domovských obcí peníze.

Na referendum se obecně pohlíží jako na hlasování o dalším osudu Řecka v eurozóně. Evropští lídři a řecké hlavní opoziční strany vybízejí voliče, aby hlasovali "ano" a tedy podpořili mezinárodní věřitele s jejich představou dalších řeckých úsporných kroků. Vláda premiéra Alexise Tsiprase, který bude rovněž řečnit na večerní demonstraci, je ovšem razantním zastáncem varianty "ne". Podle ministra financí Janise Varufakise odmítnutí podmínek věřitelů zlepší postavení Řecka při dalším vyjednávání. Jeho náměstek a hlavní řecký vyjednávač s věřiteli Euklidis Tsakalotos dnes na sociální síti Twitter napsal, že vláda ani neměla jinou možnost, než referendum vypsat, protože v případě přijetí podmínek ze strany eurozóny, Mezinárodního měnového fondu a Evropské banky by dohoda neměla šanci projít řeckým parlamentem.

ČTK, ref


Diskuse ke článku