nahoru

Islámský stát ničí památky v Iráku a Sýrii. Odborníci se je snaží zachránit v kyberprostoru

ČTK, ref 19. května 2015 • 18:00
Islámský stát je banda barbarů. Někteří muslimové je ale hájí
Islámský stát je banda barbarů. Někteří muslimové je ale hájí
• foto: 
Ľubomír Kotrha

Archeologické památky v Iráku a Sýrii jsou v některých případech nenávratně zničeny radikály z organizace Islámský stát. Odborníci na fotogrammetrii, tedy detailní zpracování fotografií, se nyní snaží zachránit historické objekty aspoň v kybernetickém prostředí.

Využívají k tomu dochované snímky a vyzvali dobrovolníky, kteří vlastní obrázky iráckých památek, aby je poskytli k dalšímu zpracování.

Podnětem byly únorové útoky džihádistů na památky v mosulském muzeu. "Kolega navrhl, abychom využili fotogrammetrii a snímky, které vlastní veřejnost, k rekonstrukci obrázků," sdělil stanici BBC Matthew Vincent, který se účastní projektu digitální dokumentace kulturního dědictví založeného Evropskou unií.

Fotogrammetrie využívá dvourozměrné fotografie, které jsou podrobeny dalšímu podrobnému zpracování tak, že výsledek poskytne trojrozměrný pohled na daný předmět. Vincent s kolegy si uvědomili, že podaří-li se jim získat dostatečné množství fotografií vzácných předmětů, mohou jejich podobu zachovat v digitálním prostoru.

Založili proto projekt Mosul, do nějž mohou přispět všichni, kdo někdy irácká muzea navštívili a vlastní fotografie exponátů. Zatím se sešlo přes 700 snímků a z nich 543 jsou artefakty z Mosulu. Zrekonstruováno pro trojrozměrný pohled je zatím 15 předmětů. Umístěny jsou na 3D platformu Sketchfab. Nejčastěji si zatím lidé prohlíželi sochu lva z mosulského muzea. Socha stále existuje a patřila také k nejvyhledávanějším v muzeu, takže k detailní rekonstrukci se sešlo dostatek jejích fotografií.

Trojrozměrné modely získané fotogrammetrií nejdou tak dokonalé jako ty, které se pořizují s využitím laserů nebo citlivých fotoaparátů. "Tyto modely nemají stejnou vědeckou hodnotu jako ty pořízené citlivými přístroji, ale poskytují představu o tom, jak ty předměty vypadaly. Dokážeme tak v kybernetickém prostoru vytvořit podobný dojem, jako bychom měli při pohledu v muzeu," řekl Vincent.

ČTK, ref


Diskuse ke článku