nahoru

Sedminásobná olympijská vítězka Věra Čáslavská má rakovinu slinivky, zítra ji čeká operace

ref, ČTK 14. května 2015 • 14:53
Věra Čáslavská
Věra Čáslavská
• foto: 
Profimedia.cz

Legendární česká gymnastka Věra Čáslavská trpí rakovinou slinivky a v pátek ji čeká náročná operace. Informoval o tom Český olympijský výbor, jehož je sedminásobná olympijská šampionka čestnou předsedkyní.

Třiasedmdesátiletá sportovkyně se diagnózu dozvěděla před třemi týdny. "Děkuji všem za podporu, zejména mým dětem Martinovi a Radce. Ve svém životě jsem se musela mnohokrát utkat s nepříznivým osudem. Jsem připravená postavit se mu znovu. Nebude to jednoduché, ale jsem odhodlaná bojovat. Tak, jak jsem se to naučila ve sportu. Dejte mi prosím čas, nyní potřebuji především klid," citoval ČOV neúspěšnější českou gymnastku.

Čáslavská získala na olympijských hrách v Tokiu tři zlaté medaile za víceboj, přeskok a kladinu, o čtyři roky později přidala v Mexiku další čtyři tituly za víceboj, přeskok, bradla a prostná a stala se jednou z nejobdivovanějších osobností planety.

Čtyřikrát se stala mistryní světa a jedenáctkrát mistryní Evropy. V roce 1968 byla vyhlášena nejlepší sportovkyní světa, čtyřikrát ji zvolili nejlepší domácí sportovkyní roku a v roce 2001 byla zařazena k Emilu Zátopkovi mezi Sportovní legendy.

ref, ČTK