nahoru

Nepálští Šerpové ukončili sezonu na Everestu. Odmítli opravit po zemětřesení lana a žebříky

ČTK, Daniel Baret 5. května 2015 • 16:00
Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
• foto: 
Profimedia

Nepálští Šerpové odmítli obnovit lezeckou trasu na nejvyšší hoře světa Mount Everestu, které poničily před 10 dny laviny uvolněné mohutným zemětřesením. Horolezecká sezona na Everestu tak pravděpodobně skončila, uvedla agentura AP. Přitom hlavní roční sezona lezení je zde právě do konce května. Země postižená obrovskými otřesy tak přijde o další peníze. Jenže kromě Šerpů podobnou práci nikdo nedokáže udělat.

Otřesy půdy z 25. dubna utrhly na Everestu několik lavin, z nichž jedna pohřbila polovinu základního tábora, usmrtila 19 lidí a desítky jich zranila. Lavina také zasypala stezku přes zrádný ledopád Khumbu mezi základním a prvním výškovým táborem na Mount Everestu.

Cestovní agentury a horolezci krátce po neštěstí prohlásili, že sezona na tomto horském velikánu s největší pravděpodobností skončila. Poukazovali na neprůchodnost cesty, nedostatek času k dalšímu výstupu i fakt, že provozování rekreační činnosti v zemi těžce zasažené zemětřesením jim připadá neetické. Minulý týden zástupce nepálského ministerstva turistiky nicméně prohlásil, že sezona bude pokračovat, protože oblast už není riziková, a sliboval i opravu trasy.

Šerpové ale v pondělí informovali, že zabezpečení trasy znovu budovat nebudou, řekl Gjánéndra Šréštha z ministerstva turistiky. Horolezecké týmy mají na zdolání Everestu čas do konce května, kdy je počasí na hoře nejpříznivější. Pokud nebudou mít k dispozici cestu zabezpečenou fixními lany a žebříky, nebudou výstupy možné. Klíčovou roli při dopravování žebříků, lan a vybavení potřebného k vyčištění stezky přitom hraje právě národ Šerpů.

Kapindra Ráj z organizace, která dohlíží na průchodnost trasy na vrchol Everestu, upozornil, že již nezbývá mnoho času, než se začne oteplovat, led začne tát a monzunové deště přinesou špatné počasí. „Není možné obnovit trasu pro horolezce včas tak, aby se mohli ještě pokusit o zdolání vrcholu,“ prohlásil Ráj. Oficiální rozhodnutí ještě přijato nebylo. Nepálská vláda zatím neohlásila ukončení horolezecké sezony a povolení k výstupu na Mount Everest jsou platná do konce května.

Bude-li sezona ukončena, bude to již druhý po sobě následující rok, co budou expedice na Everest kvůli úmrtím zrušeny. Loni sezona na Everestu předčasně skončila, když dubnová lavina pohřbila 16 nepálských horských průvodců.

Horolezci a Šerpové, kteří se snažili o zdolání vrcholu ze severní, tibetské strany Everestu, již sbalili své vybavení a horu opustili poté, co čínské úřady veškeré lezecké aktivity pro jarní sezonu definitivně odvolaly.

Šerpové dostávají denní mzdu, přijdou ale o velké prémie, kterými je zpravidla výpravy po úspěšném výstupu odmění.

 

ČTK, Daniel Baret


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.