To musíte číst: Ruský prezident Putin vypráví pionýrům pohádku o válce a rodičích | Reflex.cz
nahoru

To musíte číst: Ruský prezident Putin vypráví pionýrům pohádku o válce a rodičích

dan1. května 2015 • 14:00
Putin s rodiči.
Putin s rodiči.
• foto: 
Osobní archiv Vladimira Putina

Ruský prezident Vladimir Vladimirovič Putin napsal pro časopis Russkij pioněr o svých vzpomínkách na druhou světovou válku, které mu prý řekli rodiče. Část textu zveřejnil web cz.sputniknews.com. Stylem i výběrem témat to připomíná nejlepší časy sovětské bolševické propagandy. Zveřejňujeme text Sputniku bez úprav, i s některými chybami:

„Upřímně řečeno, otec se nerad dokonce zmiňoval o tomto tématu (války). Nejčastěji bývalo takto: kdy dospělí mezi sebou rozmlouvali a na něco si vzpomínali, jsem byl prostě vedle. Veškerou informaci o válce a o tom, co bylo tehdy s rodinou, jsem dostával z těchto besed dospělých. Někdy se však obrátili přímo na mne", napsal prezident.

„Povolali ho v r. 1939. A pak se vrátil a pracoval v závodě, a žil s maminkou v Petrodvorci. Myslím si, že si tam dokonce postavili nějaký domek", řekl Putin a podotkl, že když začala válka, pracoval jeho otec ve vojenském podniku, kde byli dělníci zproštěni vojenské povinnosti. Otec však podal hlášení, že chce na frontu. Poslali ho do diverzního oddílu NKVD, a v jedné z bojových operací byl zraněn.

„Otec vyprávěl, jak ho tam zranili. Dělal s přítelem menší výpad do německého týlu, plazili se… a pak to bylo zároveň směšné a smutné: připlazili se k německému trvalému palebnímu ohnisku, vylezl odtud takový silný chlap, podíval se na ně… a nemohli se zvednout, protože byli na mušce kulometu.

„Ten chlap se nás pozorně podíval, vytáhl ruční granát, pak vytáhl druhý a nás těmito granáty zaházel. Tak to bylo…", vyprávěl otec. Život je sice jednoduchý a krutý", napsal Putin.

Podle jeho slov, kdy byl otec ještě na frontě, staršího bratra matce vzali do dětského domova pro následující evakuaci, a tam onemocněl na záškrt a zemřel.

„Poté, co nám dítě vzali, a maminka zůstala sama, dovolili lékaři otcovi chodit, vzal si berle a šel domů. Kdy přišel k domu, uviděl, že pomocní ošetřovatelé vynášejí z domu mrtvoly. A uviděl maminku. Přistoupil k ní, a zdálo se mu, že dýchá. Řekl ošetřovatelům: „Je přece ještě živá!" „Zemře po cestě", odpověděli. „Už nepřežije". Otec vyprávěl, že vrhl na ně s těmi berlemi a donutil je, aby jí odnesli zpět do bytu. Vypiplal ji, a zůstala naživu. A žila až do r. 1999. A otec zemřel koncem r. 1998", naspal Putin.

Otcova rodina byla dost velká. „Měl šest bratrů, a pět z nich zahynuli. Byla to pro rodinu katastrofa. Maminčiny příbuzní také zahynuli. A byl jsem pozdní dítě. Maminka mě porodila, kdy jí bylo 41 let", dodal prezident.

Zdůraznil, že nebyla ani jedna rodina, v níž by někdo nezahynul.

„To je samozřejmě neštěstí, tragedie. Neměli ale vůči nepříteli nenávist, a to je divné. Dosud si to nemohu zcela pochopit. Maminka byla vůbec dobrotivá a měkká. A říkala: „Jakápak může být k těmto vojákům nenávist? Jsou to přece obyčejní lidé, a ve válce také umírali". To je úžasné. Byli jsme vychováváni sovětskými knihami a filmy, a nenáviděli jsme… A maminka to vůbec necítila.

Dobře si pamatuji na její slova: „Jsou to přece stejní pracanti, jako jsme my. Prostě je hnali na frontu", vzpomíná si ruský prezident.“

dan


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,690
23,030
29,770
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější