Porota uznala Carnajeva vinným z útoku v Bostonu, hrozí mu smrt | Reflex.cz
nahoru

Porota uznala Carnajeva vinným z útoku v Bostonu, hrozí mu smrt

ČTK, ref8. dubna 2015 • 20:49
Carnajev
Carnajev
• foto: 
ČTK

Americká porota dnes uznala Džochara Carnajeva vinným ze spáchání bombového útoku na Bostonský maraton ve všech bodech obžaloby. Hrozí mu tak trest smrti. Carnajev má podle poroty mimo jiné na svědomí smrt tří lidí a zranění 264 osob při atentátu z dubna 2013, stejně jako smrt policisty o několik dní později při pronásledování atentátníků.

Verdikt, který porota složená ze sedmi žen a pěti mužů vynesla po více než 11 hodinách jednání, se v podstatě očekával. Soud teď bude muset rozhodnout, zda 21letého Carnajeva pošle na doživotí do vězení nebo zda mu dokonce vyměří trest smrti.

Porota uznala Carnajeva vinným ve všech 30 bodech obžaloby. K uložení trestu smrti stačí sedmnáct z nich. Obžalovaný je podle porotců vinen například ze spiknutí za účelem využití zbraně hromadného ničení a z jejího použití. Při útoku bylo využito tlakového hrnce napěchovaného velkým množstvím kuličkových ložisek, která měla zasáhnout co nejvíce lidí.

Zatímco trest smrti požaduje prokuratura, Carnajevova obhajoba se pokouší docílit mírnějšího rozsudku. Tvrdí mimo jiné, že mozkem atentátu byl Džocharův starší bratr Tamerlan, který při zatýkání zemřel.

Soud se koná v Bostonu ve státě Massachusetts. Tento americký stát sice trest smrti zrušil před 30 lety, čečenský mladík byl ale obžalován na základě federálního zákona. Právě federální proces umožňuje u obzvláště závažných případů přesahujících rámec jednotlivých států vynést absolutní trest. 

Útok na Bostonský maraton byl největším teroristickým atentátem na území Spojených států od 11. září 2001.

ČTK, ref

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Diskriminace mužů-účetních: Česká veřejná povýšila formalismus na kafkovský piedestal
PREMIUM X Bouřlivý říjen 1918: Jak vzniklo Německé Rakousko a málem nevzniklo Československo
PREMIUM X Jaroslav Lobkowicz: Monarchie? Raději bych zůstal u prezidenta a republiky...
PREMIUM X Viliam Buchert: Na zrazení Kurdů Západ doplatí. Co ještě Západ dovolí Erdoğanovi?
PREMIUM X První scéna? Ano, ale jen tu a tam, tvrdí autor seriálu o Národním divadle Aleš Kisil

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější