nahoru

Soud udělil mladíkovi za zabití dívky autem na Smíchově sedm let vězení

ČTK, ref6. března 2015 • 12:15
7 let za usmrcení dívky na Smíchově
7 let za usmrcení dívky na Smíchově
• foto: 
Profimedia.cz

Obvodní soud pro Prahu 2 dnes poslal na sedm let do vězení čtyřiadvacetiletého Marka Půčka za tragickou nehodu na pražském Smíchově loni v srpnu. Autem usmrtil jednadvacetiletou dívku na autobusové zastávce na náměstí Kinských a od nehody utekl. Podle obžaloby si za volant sedl pod vlivem alkoholu. Rozsudek není pravomocný a lze se proti němu odvolat. Mladíkovi hrozilo až osm let vězení.

Státní zástupkyně navrhovala Půčkovi trest osm let. Obžaloba ho viní z nedbalostního usmrcení, neposkytnutí pomoci a ohrožení pod vlivem návykové látky. Půček se po útěku od nehody, která se stala brzy ráno 5. srpna, přihlásil policii až 16 hodin po tragédii. Vzhledem k časovému odstupu bylo jeho toxikologické vyšetření v pořádku. Obžaloba vychází u vlivu návykových látek ze svědeckých výpovědí a videozáznamu kamery z restaurace.

Podle žalobkyně Jany Schröderové se prokázalo, že Půček večer a v noci před nehodou slavil narozeniny a vydatně pil alkohol. V minulosti již měl problémy se zákonem a byl v podmínce za rozbíjení aut a výloh. Také má 11 záznamů o přestupcích, například kvůli překročení rychlosti, ohrožení řidiče při přejíždění z pruhů nebo telefonování při jízdě. Jednou již také přišel o řidičský průkaz. Pro Půčka tak podle žalobkyně není jediná polehčující okolnost.

Půček tvrzení o opilosti odmítá. Poseděl prý sice s přáteli, večer ale údajně vypil jen dvě malá piva, jinak samé nealko. Zatáčku podle svých slov nezvládl, protože měl v autě psa, který mu skočil na sedačku spolujezdce.

Půčkova obhájkyně Milena Arnoštová tvrdí, že o střetu s dívkou nemusel vědět. Dívka údajně také mohla uskočit, jak to udělali ostatní lidé na zastávce, kteří později svědčili u soudu. Půček prý tragédie lituje a útěk vysvětluje tím, že zpanikařil. Navrhovala pro něj mírnější trest i podmínku.

Nehoda ze Smíchova vyvolala společně s tragédií z loňského května, při které řidič pod vlivem pervitinu a se zákazem řízení zabil policistku na Mělnicku, debatu o přísnějších trestech pro motoristy pod vlivem návykových látek. Ministerstva vnitra a spravedlnosti zřídila pracovní skupinu, která se od poloviny září zabývá podobnými případy a má za úkol analýzu rozhodování soudů a legislativní návrhy. Podle informací ČTK zatím ke konkrétním závěrům nedošla.

ČTK, ref


Diskuse ke článku