nahoru

Babiš dosáhl svého: Stropnický nebude kandidovat na prvního místopředsedu ANO

arb, ČTK14. února 2015 • 12:00
Ministr obrany Martin Stropnický
Ministr obrany Martin Stropnický
• foto: 
Archív

Ministr obrany Martin Stropnický se nebude ucházet o funkci prvního místopředsedy vládního hnutí ANO. Kandidovat na řadového místopředsedu chce pouze v případě, že bude mít dostatečnou podporu. Napsala to dnešní MF Dnes.

Je to další důkaz toho, že Andrej Babiš si bude vybírat spolupracovníky jen dle svého přání, ne podle názoru hnutí.

"Podle mě je první místopředseda plný úvazek, to se nedá s ministrováním dělat," řekl Stropnický MfD. "Budu kandidovat na řadového místopředsedu. Uvidím, jestli je tam nějaká šance, protože do toho nemá smysl jít, pokud by člověk viděl, že je podpora nízká. Je ale ještě předsednictvo, kde má smysl být, protože jste u důležitých koncepčnějších rozhodnutí," dodal. Ministr by ale podle něj měl mít alespoň nějakou výraznější pozici, neměl by zůstat pouze řadovým členem ANO. Babiš přitom naznačil, že Stropnický se práci v hnutí moc nevěnuje.

V posledních dnech Andrej Babiš zaútočil i na ministryni spravedlnosti Helenu Válkovou, kterou donutil k demisi a vyvinul obrovský tlak na vlivného poslance hnutí ANIO Jiřího Zlatušku. Před sněmem ministr financí ukazuje svaly, kde může.

Na krajských sněmech dostal nejvíce nominací na pozici druhého muže hnutí předseda poslaneckého klubu Jaroslav Faltýnek. Na pozici prvního zástupce jej podporuje i Andrej Babiš, který s takřka stoprocentní jistotou funkci předsedy ANO na přelomu února a března obhájí.

Kromě Faltýnka mají z krajských sněmů na post prvního místopředsedy nominace i tři ženy, místopředsedkyně Sněmovny Jaroslava Jermanová, předsedkyně pražské organizace Radmila Kleslová a ode dneška také místostarostka Hlučína na Opavsku Blanka Kotrlová, předpokládá se ale, že svedou boj spíše o řadové místopředsedkyně. Média spekulují, že šanci má Kleslová, ale Babiš to nedávno v České televizi popřel.

Babiš, který hnutí na konci roku 2011 založil a dodnes je hlavní tváří a osobností ANO, má zatím na předsednické místo podporu ze všech regionů. Pravděpodobně nebude mít protikandidáta. Na místa čtyř řadových místopředsedů naopak kandiduje třikrát tolik zájemců.

O tom, jak bude vypadat nové vedení ANO, rozhodnout delegáti celostátního sněmu na přelomu února a března. Vládní hnutí má přes 2500 členů. Ve srovnání s koaličními stranami ale ANO stále patří k uskupením s menší členskou základnou, ČSSD i lidovci registrují dlouhodobě více než 20 000 členů.

arb, ČTK


Diskuse ke článku