nahoru

Stropnický ješitně uspokojuje jen své ego, raději odejdu, říká náčelník generálního štábu

ČTK, arb30. ledna 2015 • 12:22
Petr Pavel
Petr Pavel
• foto: 
ČTK

Náčelník generálního štábu Petr Pavel nechce být překážkou pro fungování armády. V deníku Právo v souvislosti se svými spory s ministrem obrany Martinem Stropnickým (ANO) uvedl, že je v takovém případě připraven odejít.

Ministr Stropnický se k jeho návrhu nechce vyjadřovat. Komentovat ho nechce ani prezident Miloš Zeman, kterého by Pavel případně požádal o odvolání z funkce. ČTK to řekli mluvčí obou politiků. Šéf generálního štábu v létě odchází do čela Vojenského výboru NATO, termín předání funkce ještě nebyl stanoven.

Pavel v textu, který má ČTK k dispozici, uvedl, že jeho služba v armádě stojí na loajalitě vůči státu a armádě, na respektu k pravidlům a k principu civilní kontroly, na slušnosti, korektnosti a otevřeném jednání. "Pokud to vidím špatně a měl bych být překážkou pro normální fungování armády, jsem připraven sám požádat prezidenta republiky o odvolání z funkce," uvedl Pavel.

Náčelník generálního štábu článkem reagoval na spory z posledních měsíců, které má se Stropnickým nebo vládou. "Jde v nich o princip, o respekt k pravidlům, ne o ješitné uspokojení ega, kdo si prosadí svoje," poznamenal Pavel.

V poslední době se se Stropnickým nebo vládou střetl například v otázce nasazení vojáků na ostrahu muničních skladů ve Vrběticích nebo při jmenování nového šéfa vojenské policie. Do této funkce chce Stropnický prosadit právníka Pavla Kříže. Podle Pavla z jeho strany nejde "o nesouhlas s nasazením armády ve prospěch občanů za krizové situace nebo o zpochybňování pravomocí ministra v personálních věcech". "Jde o způsob, jakým tyto akce probíhají," zdůraznil.

Domnívá se, že by si ministr měl v takových případech vyžádat odborné doporučení, jehož součástí je analýza možných rizik a návrh optimální varianty. To se prý ani v jednom případě nestalo. Nasazení vojáků ve Vrběticích podle Pavla ovlivňuje schopnosti armády připravovat se k obraně státu a k naplňování spojeneckých závazků. "Vojáci jsou zvyklí plnit úkoly, ale při naplněnosti personálem na 70 procent a při výpadku celé brigády na několik měsíců je téměř nemožné naplnit všechny vládou dříve uložené úkoly," uvedl.

V případě ustanovení nového šéfa vojenské policie se Pavlovi nelíbí, že se otázkou nezabývala personální rada, kterou sám Stropnický ustanovil. V opačném případě by se prý ministr včas interně dozvěděl všechny případné výhrady. "To se však nestalo. Jméno se velení armády dozvědělo z médií jen několik dní před projednáním ve výboru pro obranu, což je poslední úkon před jmenováním," napsal Pavel.

Stropnický článek Pavla nechtěl komentovat. "Ministr se k tomu již obsáhle vyjádřil, už by se opakoval," řekl ČTK mluvčí ministerstva Petr Medek. Stropnický tento týden Pavlovo vyjádření v médiích kritizoval a označil ho za "dost nešťastné".

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček připomněl, že se Zeman tento a minulý týden sešel se Stropnickým, Pavlem i Josefem Bečvářem, který by se měl stát nástupcem Pavla. O situaci s nimi prý bude chtít ještě hovořit. Sejít by se měli v únoru. Pavel do vysoké pozice v NATO odchází v červnu.

ČTK, arb


Diskuse ke článku