nahoru

Zemřela herečka Anita Ekbergová, jeden z někdejších sexsymbolů světového filmu

ČTK, ref 11. ledna 2015 • 13:12
Zemřela herečka Anita Ekbergová, jeden z někdejších sexsymbolů světového filmu
foto: Profimedia.cz

Legendární švédská herečka Anita Ekbergová, kterou učinil nesmrtelnou film režiséra Federika Felliniho Sladký život, zemřela ve věku 83 let v nemocnici Rocca di Papa u Říma, kde byla hospitalizovaná. Oznámil to dnes italský list La Repubblica.

Někdejší Miss Švédska s parametry novodobé Venuše proslavila na prahu 60. let filmová scéna, v níž za obdivného přihlížení Marcela Mastroianniho svůdně dováděla v římské fontáně di Trevi. Snímek Sladký život sice způsobil skandál a jeho premiéru v roce 1960 doprovázely výkřiky odporu a pískot, nicméně z Ekbergové učinil sexuální symbol. Byl to i její nejlepší film, který už nic nepřekonalo.

Ekbergová se narodila ve švédském Malmö 29. září 1931, jako čtyřiadvacetiletá obdržela titul Nejnadanější debutantka a natočila několik hollywoodských filmů, například s Johnem Waynem a Laureen Bacallovou ve Žluté řece. Pak ji objevil Federico Fellini. Pro italského režiséra fascinovaného typem "nadženy" s bujným poprsím představovala absolutní ideál krásy a také pro ni ve filmu vytvořil úchvatnou koupací scénu, která navždy Ekbergovou proslavila a z fontány di Trevi učinila jednu z nejnavštěvovanějších římských památek.

 

Po Sladkém životě natočila Ekbergová italský povídkový film Boccaccio 70, v němž roztomile sehrála půvaby obdařenou ženu z reklamy na mléko, a pak ještě snímek Čtyři pro Texas s Frankem Sinatrou či Deanem Martinem. Usadila se v Itálii a v 70. a 80. letech natáčela filmy slabší úrovně. Ve Felliniho Interview si v nostalgické scéně zahrála sama sebe.

Za značné pozornosti bulvárního tisku se Ekbergová dvakrát vdala a rozvedla a díky příchylnosti k dobré kuchyni i značně přibrala. Zahrála si před časem v televizním seriálu Krása žen, který v Itálii běžel ve třech řadách.

ČTK, ref


Klíčová slova: reflex, anita ekbergDiskuse ke článku