nahoru

JXD: Facebookem letí další hoax. Živí ho strach o soukromí

Jiří X. Doležal3. prosince 2014 • 17:00
Facebook
Facebook
• foto: 
Profimedia.cz

"V reakci na novou politiku FB vás informuji, že všechny mé osobní údaje, ilustrace, kresby, články, karikatury, obrázky, fotografie, videa, atd., jsou předmětem mých autorských práv (v souladu s Bernskou úmluvou). Pro komerční využití všech výše uvedených předmětů autorského práva je v daném případě vyžadován můj písemný souhlas!"

Tohle asi viděl každý uživatel Facebooku v posledních dnech na zdi řady svých přátel. Lidé si ho kopírují na zeď a hoax virálně jede jak lavina. Text pokračuje: "FB je nyní veřejná společnost. Proto se všem uživatelům sociální sítě doporučuje umístit na svých stránkách podobné "oznámení o soukromí", jinak (pokud toto oznámení nebylo na internetových stránkách alespoň jedenkrát zveřejněno), je automaticky umožněno využívat vaše osobní údaje, vaše fotografie a informace zveřejněné ve zprávách na stránkách vašeho profilu."

Následuje jakési dovysvětlení pro blbé: "Každý, kdo čte tento text, jej může zkopírovat na svůj profil na FB. Díky tomu budete chráněni autorským zákonem. Touto zprávou informuji Facebook o tom, že šíření, kopírování, využívání mých osobních údajů, nebo jakékoli jiné akce ve vztahu k mému profilu na sociální síti je bez mého svolení zakázáno. Tento zákaz se vztahuje rovněž na zaměstnance, studenty, agenty nebo jakýkoliv jiný personál, který je tímto nebo jiným způsobem smluvně spojen s Facebookem."

Upozorňuji - pdobné právně naprosto nesmyslné prohlášení se, co pamatuju, šíří Facebookem už nejméně potřetí. Přesto ho sdílejí lidé ne hloupí nebo nevzdělaní. Sdílejí ho (kromě právníků, kteří se v tom vyznaj) lidé vyděšení. Vyděšení tím, co vlastně všechno už na Facebook vykrákorali o svém soukromí, a tak se snaží, byť touto velmi bizarní až magickou formou, ochránit svoje soukromí.

Když jsem ve čtyřiaosmdesátém začínal poprvé komunikovat s počítačem, jako první, co jsem se naučil, bylo duplikování dat. Všech. Nejprve děrných štítků, pak magnetofonových kazet. Kazety se zálohovaly pro jistotu dvakrát. Počítač a síť prostě jsou zařízení na replikování a sdílení dat.

Takže všechna digitalizovaná data lze v podstatě považovat za někde zálohovaná. Rozmnožená. To si ale většina lidí - uživatelů Facebooku - uvědomuje jen okrajově, a rozhodně se podle toho nechová. Po dvou třech letech sběru zveřejněných dat z jejich účtů o nich víte skoro cokoliv. Takže jsem zveřejnil tento post - ať se šíří další hoax: „Vzhledem k nové politice Facebooku a ochrany soukromí na něm prohlašuji, že všechny mé zde uvedené posty jsou primárně zaměřeny k náboru nových samiček za účelem sexu. Zájemkyně, pište do zpráv!“

A i těm, co nenapíšou, vzkazuju: Cokoliv napíšete do emailu, či do webové diskuse nebo ve zprávách na Facebooku (ani to nemusíte odeslat, stačí napsat do políčka nějaký text), bude zcela zaručeně číst ještě někdo další. Minimálně dva, ale spíš tři subjekty: Vyhledávací roboty NSA, FSB, a možná i BIS.

A pokud něco zveřejníte na Facebooku, je to zveřejněné všem bez ohledu na nastavení soukromí.Diskuse ke článku