nahoru

Vulgarity v Hovorech z Lán znamenaly porušení zákona i kodexu ČRo

ČTK, ref 26. listopadu 2014 • 15:36
Miloš Zeman
Miloš Zeman
• foto: 
ČTK

Český rozhlas odvysíláním Hovorů z Lán, v nichž prezident Miloš Zeman pronesl vulgární výroky, porušil zákon i kodex Českého rozhlasu. Rada veřejnoprávní instituce uznala výjimečnost situace, kdy svou roli hrálo překvapení a respekt k hlavě státu. Do budoucna rozhlas vyzvala, aby u Hovorů z Lán respektoval svůj kodex. Upozornění na porušení zákona kvůli odvysílaným vulgaritám Českému rozhlasu již dříve vydala také Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.

Generální ředitel rozhlasu Peter Duhan na dnešním veřejném zasedání uvedl, že nepamatuje kdy si rozhlasový pořad vysloužil takovou pozornost. "Český rozhlas udělal vše pro to, aby minimalizoval dopady na kodex," prohlásil Duhan s poukazem na upozornění moderátora a následné prohlášení rozhlasu.

"Situace se nedala předvídat a vypnout prezidenta bez upozornění také nešlo," řekl Duhan k vulgaritám, které zazněly v odpovědích hlavy státu. Příprava tematických okruhů i moderátora podle něj byla standardní. "Pokud by se situace opakovala, je rozhlas připraven reagovat velmi razantně," doplnil s tím, že prezidentu napsal osobní dopis, termín schůzky, o niž požádal, ale zatím nezná.

Radní v diskusi zmínili mimo jiné pasáž kodexu, která se věnuje živému vysílání a na niž poukazovaly některé stížnosti. Dokument například uvádí, že "pokud je to proveditelné, nepřipustí Český rozhlas k účasti na živém vysílání osobu, u které je důvodný předpoklad, že by se mohla chovat urážlivě, vulgárně nebo je pod vlivem alkoholu či omamných prostředků". Tuto část kodexu radní zmínili v usnesení a rozhlas vyzvali, aby se při Hovorech z Lán tímto pravidlem řídil.

Konkrétní pasáž kodexu citovali také v případě posledních Hovorů, konkrétně to, že moderátor má pravomoc odebrat hostu slovo v případě, že se "v živém vysílání určitá osoba projevuje tak, že nelze dostát povinnostem uloženým zákonem nebo kodexem".

Rada Českého rozhlasu se kritizovanému pořadu věnovala již před dvěma týdny. Dnes radní připomněli případ z loňského roku, kdy v rozhovoru s kardinálem Dominikem Dukou zasáhl editor. Duhan poukázal na to, že tehdy šlo o dodržení předvolebních pravidel. "Analogii bych v tom nehledal," řekl Duhan. Náměstek René Zavoral připomněl, že ani tehdy rozhovor nebyl přerušen, ale řádně ukončen v souladu s předvolebními pravidly.

V minulém týdnu Český rozhlas od Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) dostal za poslední Hovory z Lán upozornění na porušení zákona. Stejný postih si kvůli odvysílaným vulgaritám vysloužily i Česká televize a Nova, jež o výrocích také informovaly.

Prezident Zeman použil vulgarismy v přímém přenosu Hovorů z Lán 2. listopadu. V rozhovoru opakovaně použil vulgární výroky, když mluvil o ruské kapele Pussy Riot nebo služebním zákonu.

ČTK, ref


Diskuse ke článku