nahoru

Začal soud s Janou Nagyovou. 521 dní po Nečasově demisi

ČTK, ref 20. listopadu 2014 • 09:15
Jana Nečasová (dříve Nagyová) a Petr Nečas
Jana Nečasová (dříve Nagyová) a Petr Nečas
• foto: 
ČTK

Obvodní soud pro Prahu 1 dnes zahájí hlavní líčení v kauze Jany Nečasové, dříve Nagyové, obžalované ze zneužití Vojenského zpravodajství (VZ). Jednání je zatím nařízené na jeden den, kdy je v plánu přečtení obžaloby a začátek výslechů obžalovaných. Kromě Nečasové stanou před soudem exšéfové VZ Milan Kovanda a Ondrej Páleník a zpravodajec Jan Pohůnek. Hrozí jim až tříleté vězení.

Podle státního zastupitelství Nečasová zneužila rozvědku v roce 2012 z pozice šéfky kabinetu tehdejšího premiéra Petra Nečase (ODS). Nechala údajně sledovat jeho manželku Radku. Kauza vedla k pádu vlády. Nečas se s Nagyovou později oženil.

Exšéfové VZ i Pohůnek tvrzení o sledování odmítají. Akce byla podle nich tzv. kontrasledováním, kterým prověřovali údajně podezřelý pohyb kolem tehdejší manželky premiéra. Zadání se prý týkalo bezpečnostního rizika pro stát a úkol prý přišel "z nejvyšších míst".

Údajné zneužití rozvědky je prvním případem z rozsáhlejšího spisu týkajícího se Nečasové, který se dostal před soud. Vyšetřování dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Olomouci a podle žalobců je Nečasová pojítkem mezi více případy. Žena čelí obvinění také z údajného uplácení poslanců funkcemi a vynášení informací z Bezpečnostní informační služby.

ČTK, ref


Diskuse ke článku