nahoru

Putin je lhář roku. Teď přiznal, že ruští vojáci jsou na Ukrajině

vib, ČTK31. srpna 2014 • 12:26
Vladimir Putin
Vladimir Putin
• foto: 
EPA

Ruský prezident Vladimir Putin neustále lže, ukázalo se to i v těchto hodinách. Ukrajina a Rusko si totiž vyměnily zajaté vojáky a Putin řekl, že „ruští výsadkáři na Ukrajinu zabloudili“. Ha, ha… Mimochodem, stejné lži použil i v případě Krymu, ale pak se také po nějaké době přiznal.

Ruská agentura ITAR-TASS v neděli s odvoláním na zástupce velitele ruských výsadkových vojsk generálmajora Alexeje Ragozina informovala, že do Ruska se vrátili všichni ruští výsadkáři, zadržení nedávno na Ukrajině. Rusové naopak předali Ukrajincům 63 jejich vojáků.

Ruské úřady podle Ragozina v neděli ráno předaly na hraničním přechodu Nechotějevka v Belgorodské oblasti druhé straně 63 ukrajinských vojáků, kteří 27. srpna přešli ruskou hranici. Další skupinu zajatců, dohromady 223 příslušníků ukrajinské armády a Národní gardy, předali ukrajinské straně v noci na dnešek proruští povstalci z neuznávané "Doněcké lidové republiky". Kyjev tuto informaci dosud nepotvrdil.

Ruský prezident Vladimir Putin v pátek uvedl, že mu ukrajinský prezident Petro Porošenko na summitu v běloruském Minsku slíbil propustit ruské výsadkáře zajaté na Ukrajině. „Ruští vojáci budou předáni Rusku stejně, jako jsme dosud předávali vojáky ukrajinské armády,“ řekl Putin a připomněl případy, kdy do Ruska přešlo najednou až 450 Ukrajinců. A sám „vážně věří, že (ruští výsadkáři) zabloudili, protože hranice není vyznačená“.

Kyjev naopak považoval za nepravděpodobné, že by příslušníci elitní jednotky pronikli desítky kilometrů do hloubi ukrajinského území proto, že se prý nedokázali zorientovat. Považoval zajaté „diverzanty“ za potvrzení svých obvinění, že na Ukrajině válčí i příslušníci regulérní ruské armády, nejen dobrovolníci, jak tvrdí proruští separatisté. Ti na východě Ukrajiny bojují s ukrajinskými vládními jednotkami už od dubna.

„Jednání byla velice složitá. Ale zdravý rozum zvítězil a vše dopadlo dobře. Hlavní je, že chlapci jsou teď s námi,“ řekl Ragozin. Považuje za nepřijatelné, že výsadkáře Ukrajinci tak dlouho zadržovali (přitom Moskva tvrdila, že na Ukrajině žádné vojáky nikdy neměla), zatímco ruské úřady prý promptně předávají ukrajinské vojáky, kteří se ocitli v Rusku.

Skupinu ruských výsadkářů podle serveru newsru.com zadržela ukrajinská tajná služba SBU 25. srpna; údajně dva parašutisté byli zabiti a deset zajato. Sami výsadkáři na tiskové konferenci v Kyjevě hovořili o tom, že zabloudili během nočního cvičení, kterého se zúčastnily asi dvě stovky vojáků.

vib, ČTK


Klíčová slova: Rusko, ukrajina, Vladimir PutinDiskuse ke článku