nahoru

V případu zmanipulovaných zakázek České pošty nově obviněna i firma z Babišova koncernu

ČTK14. května 2014 • 12:17
Česká pošta
Česká pošta
• foto: 
Profimedia.cz

Policie v kauze údajné manipulace se zakázkami České pošty nově obvinila tři firmy. Celkem dosud bylo obviněno 15 lidí a sedm firem, sdělil státní zástupce Zdeněk Matula z pražského vrchního státního zastupitelství. Mezi nově obviněnými firmami podle serveru IHNED.cz figuruje hustopečský Agrotec, který patří do koncernu Agrofert ministra financí Andreje Babiše (ANO).

Policie v souvislosti s údajnými manipulacemi se zakázkami v dubnu zasahovala v centrále České pošty v pražské ulici Politických vězňů a v Olšanské ulici na Žižkově. O den později si detektivové odnesli dokumentaci i ze sídla Agrotecu. Holding Agrofert tehdy uvedl, že se zásah týkal loňské podlimitní zakázky na dodávku pneumatik pro poštovní vozy, kterou nakonec pošta zrušila. V souvislosti se stavebními zakázkami a zakázkami týkajícími se autoprovozu policie na poště zasahovala také na konci ledna.

Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) podle Matuly minulý týden rozšířil trestní stíhání dvou firem o další skutky, které jsou kvalifikované jako zločin sjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě. "Obvinění se stejně jako v případě již stíhaných fyzických osob týká manipulace s veřejnými zakázkami malého rozsahu na stavební práce," uvedl Matula. Pro podobnou trestnou činnost pak bylo nově zahájeno trestní stíhání dvou dalších firem.

Policie rozšířila podle Matuly také obvinění jedné firmy v souvislosti s manipulací s veřejnou podlimitní zakázkou, která se týkala autoprovozu. "Nově pak bylo pro tuto trestnou činnost zahájeno trestní stíhání další právnické osoby," doplnil Matula.

Mezi 15 obviněnými fyzickými osobami podle dostupných informací figurují například zaměstnanci České pošty, stavebních společností nebo zaměstnanci Agrotecu. Předsedou představenstva firmy Agrotec byl v minulosti Jaroslav Faltýnek, nyní předseda poslaneckého klubu ANO.

 

ČTK


Klíčová slova: reflex, babiš, pošta, Agrofert, agrotecDiskuse ke článku