Okamura: Děkuji za vaše peníze | Reflex.cz
nahoru

Okamura: Děkuji za vaše peníze

Bohumil Pečinka2. dubna 2014 • 20:00
Tomio Okamura
Tomio Okamura
• foto: 
Profimedia.cz

V novém vydání tištěného Reflexu přinášíme svědectví o machinacích se stranickými penězi v parlamentním hnutí Úsvit přímé demokracie.

Koncem března odevzdávají politické strany v Poslanecké sněmovně výroční zprávy o financování své činnosti, jež musí být doplněny dobrozdáním externího auditora. Reflex popsal děje, které předcházely kompletování této zprávy, mající charakter neoficiálního daňového přiznání. Z dopisů, faktur a dalších dokumentů vyplývá, že ve vedení Úsvitu byly nedávno velké spory, protože se zjistilo, že ze stranické pokladny odcházelo na účet předsedy Tomia Okamury měsíčně téměř milión korun.

Jako protihodnotu měl Okamura svému hnutí nabízet služby typu marketingového a mediálního poradenství. Tohle zjištění vyvolalo velké pobouření ve špičkách Úsvitu, takže se hledal způsob, jak celou věc legalizovat, protože externí auditor se dlouho odmítal pod tuto část výroční zprávy podepsat. Do uzávěrky Reflexu se nám nepodařilo zjistit, jaké řešení nakonec Okamurův tým zvolil. Nicméně jsme pokládali za důležité popsat způsob, jakým předseda Okamura přistupuje ke stranickým penězům, jejichž velká část pochází z veřejných zdrojů.

Podle Reflexu jsou přesuny peněz hlavně umožněny skutečností, že v případě hnutí Úsvit se jedná o devítičlennou stranu bez dostatečných zpětných vazeb. Vyvolává to oprávněnou otázku, jestli nová populární hnutí založená prakticky jen na vůli jednoho silného vůdce jsou vůbec vnitřně demokratická a jestli nejsou rizikem pro další politický vývoj v zemi.

obálka 14
V novém čísle Reflexu popisujeme, co všechno se v hnutí Úsvit dělo v předvečer odevzdání výroční zprávy o hospodaření.Klíčová slova: reflex, okamura


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Kdo to všechno zaplatí? Možné scénáře kolem auditů na dotace Evropské unie
PREMIUM X Obrácení hříšného Polykače: Z pašeráka, který v žaludku převážel hašiš, se stal pracující vzorný otec
PREMIUM X Smrtící korektnost: New York Times končí s karikaturami. Reflex nikdy!
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Andrej Babiš vítězí. Zatím... Kdo ale stojí proti babišismu?
PREMIUM X Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice
11. června 2019 • 15:33

Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější