Bohumil Hrabal

Bohumil Hrabal Zdroj: Jan Ignác Říha

Okno, které se stalo Bohumilu Hrabalovi osudným
Okno, které se stalo Bohumilu Hrabalovi osudným
Okno, které se stalo Bohumilu Hrabalovi osudným
Okno, které se stalo Bohumilu Hrabalovi osudným
4
Fotogalerie

Lékař, který léčil Bohumila Hrabala: Jsem přesvědčen, že spáchal sebevraždu

Před sto lety – přesně 28. března 1914 — se narodil Bohumil Hrabal. Jeho smrt je dodnes opředena mnoha mýty. Jasno se do nich rozhodl vnést profesor Pavel Dungl, přednosta ortopedické kliniky na Bulovce, muž, který měl ke spisovateli v posledních dnech a týdnech života určitě nejblíž. Jeho obsáhlé svědectví o konci spisovatelova života otiskuje nové číslo Reflexu.

Jak vypadal 3. únor 1997, tedy poslední den Bohumila Hrabala? „Bylo to pondělí. Ráno jsem k němu přišel a ptám se: Jak jsi se vyspal? Jen zabručel: Vyspal, vyspal... a pak řekl: Dneska na mě Hlaváček mává. — Cože?! — Hlaváček na mě mává ze hřbitova, zve mě k sobě, zopakoval.“

Co jste mu na to řekl?

„Prosím tě, Bohoušku, neveď takové řeči. Já teď musím na poradu, pak hned přijedu zpátky a budeme si povídat, kdo na tebe a čím mával. S tím jsem odešel,“ vzpomíná profesor Pavel Dungl. „Já tu poradu měl vždycky mezi desátou a půl jednou a tentokrát jsem spěchal, znáte to, člověk má někdy takové neurčité tušení. A když jsem přijížděl ke klinice, tak se najednou ozvala rána a tři metry ode mě spadlo tělo. Leželo tváří k zemi, ruce vzpaženy. A já jenom viděl ty bílé nátepníčky, které dostal od své ženy, než umřela. Vyskočil jsem z auta a utíkal k němu. Vzali jsme ho na nosítka, přenesli dovnitř, ale všechny oživovací pokusy byly marné. Na místě byl mrtvý.“

Profesor Dungl mě vede do pátého patra. Pokoje s číslem jedenáct, v němž Bohumil Hrabal trávil svou poslední zimu. Ukazuje mi okno s parapetem, který je po rekonstrukci dokonce o poznání níž. Díváme se spolu na nedaleký libeňský hřbitov, kde je skutečně pochovaný oblíbený Hrabalův básník a malíř Karel Hlaváček. „Víte, co mě nejvíc zarazilo? Já bych nikdy nevěřil, že je v tom fyzickém stavu, v jakém byl, schopen vylézt na okno. On si vystavěl stupínek a schůdky z knížek, které tu měl, a po nich vylezl na parapet.“

Mluvili jste během těch dvou měsíců, co u vás byl hospitalizován, o sebevraždě?

„Obdivoval Sergeje Jesenina. Vždycky říkal: Jesenin, to byl gigant, všechno, co považoval za nutné, napsal, a také všechno rozházel, rodinné jmění propil a pak přijel na svůj statek a oběsil se. To byl konec důstojný velkého literáta. Každý, kdo se dokázal takhle sám rozhodnout, byl pro něj velký člověk. Velmi mu to imponovalo. Takže pokud se i on pro sebevraždu rozhodl, byl to naprosto uvážený čin.“

Obálka 13Obálka 13|ReflexJenže kde se vlastně vzala legenda o tom, že chtěl krmit ptáčky a vypadl z okna? O tom i dalších mýtech, jež obklopují smrt slavného spisovatele, se dočtete v novém Reflexu, jež vychází ve čtvrtek 27. března!