nahoru

Fiala: ODS je nepojízdný vlak na odstavné koleji

ČTK, lam 18. ledna 2014 • 13:39
Petr Fiala
Petr Fiala
• foto: 
Profimedia.cz

Kandidát na předsedu ODS Petr Fiala ve svém nominačním projevu nabídl delegátům olomouckého kongresu své schopnosti. Řekl, že umí řídit instituce, nebojí se riskovat a umí lidi přesvědčit. Vyzval k jednotnosti strany, podle něj by neměla své členy dělit na staré a nové. Požádal o silný mandát, aby mohl s obnovou strany začít co nejdříve.

V projevu mnohokrát přerušovaném potleskem Fiala řekl, že se jej v poslední době lidé často ptají, proč chce na předsedu ODS kandidovat. "Jdu do toho, protože vím, že věci můžeme měnit, jen když budeme sami aktivní," uvedl. Zastavení úpadku strany, která v podzimních sněmovních volbách získala jen 7,7 procenta hlasů, vidí v obnovení důvěry voličů.

Skutečná obnova strany podle Fialy nezačne, dokud budou její členové stále svalovat vinu na ostatní, ale tehdy, kdy každý začne sám u sebe. Podle Fialy má strana jen jeden pokus. "Nesmí to být my a oni, dobrá a špatná ODS. My všichni jsme ODS, my všichni máme odpovědnost za ODS a jedině tak dokážeme ODS obnovit," řekl Fiala, Projev kandidáta, který do strany vstoupil teprve loni, ocenili delegáti na závěr ovacemi vestoje.

Fiala se o post předsedy utká s europoslancem Edvardem Kožušníkem a místopředsedkyní Miroslavou Němcovou. Europoslanec Kožušník delegáty vyzval, aby na nynějším kongresu zvolili krizové vedení, které by v červnu svolalo nový kongres. Ten by měl podle něj představit nezbytnou volební strategii, jak pro několikeré další volby, tak pro účinnou opoziční práci ve Sněmovně. V kritickém projevu poukázal na absenci tradičních účastníků kongresů strany i na to, že politická diskuse byla proti tradici odložena až po volbě vedení. "Máme snad z něčeho strach? Bojíme se slyšet hořkou pravdu, chceme si nadále lhát do kapsy?," uvedl Kožušník.

Kandidát na předsedu strany přirovnal ODS k nepojízdnému vlaku na odstavné koleji, do kterého zatéká. Nedá se z něj podle něj ani přestoupit, neboť ostatní vlaky u něj ani nepřibrzďují. "Situaci, ve které se dnes nacházíme, jsme si zavinili jenom my sami. A to proto, že jsme neslyšeli nebo nechtěli slyšet vzkazy našich bývalých předsedů, kteří zde dnes s námi bohužel nesedí. A že těch výzev k zatažení záchranné brzdy jsme v posledních letech slyšeli požehnaně," uvedl Kožušník. Vyzval delegáty především k navrácení důvěry ve stranu. Uvedl také, že jedním z místopředsedů by měla být žena. Obrozená ODS podle něj nesmí rezignovat na roli silné opoziční strany a nový předseda by měl být především krizový manažer, který se nebojí činit odvážné kroky.

Favoritem voleb o předsednický post je bývalý ministr školství Petr Fiala, který dostal nominaci z 12 krajů. Kožušníka na předsedu nominoval jeho domovský Liberecký kraj. Němcová nezískala podporu v žádné krajské organizaci. Úřadující předseda ODS Martin Kuba o místo ve vedení usilovat nebude.

ČTK, lam

Zastavte drahotu s PREMIUM+