nahoru

Už mám přes sto tisíc podpisů. Prezidentský kandidát Miloš Zeman odpovídal v on-line chatu čtenářům Reflexu

pev 22. října 2012 • 08:00
Už mám přes sto tisíc podpisů. Prezidentský kandidát Miloš Zeman odpovídal v on-line chatu čtenářům Reflexu
foto: Tomáš Tesař

"Jste první, komu sdělím, že počet podpisů na moji petici právě dnes přesáhl sto tisíc," odepsal Miloš Zeman v dnešním on-line chatu čtenářům Reflexu. A v odpovědích na následující otázky nešetřil ani svými pověstnými bonmoty.

 

V redakci Reflexu na Zemana po druhé hodině odpolední čekaly desítky čtenářských dotazů. "Člověk se mstít může, prezident se mstít nesmí," odpověděl na jednu z prvních otázek od čtenářky, která vyjádřila obavu, že se jako možný budoucí prezident bude mstít sociálním demokratům za prezidentskou volbu z roku 2003, kdy ho ČSSD jako kandidáta nepodpořila.Bonmotem se zamyslel i nad volebním systémem. Na čtenářskou otázku ("I odborníci říkají, že 60 procent lidí jsou blbci. Nemyslíte, že když má volební právo každý, pak je nasnadě, že tato většina blbců de facto vždy přehlasuje ty chytré?") prezidentský kandidát odpověděl: "Odborníci neříkají, že 60 procent lidí jsou blbci, odborníci říkají, že 30 procent lidí jsou blbci. V demokracii naštěstí rozhoduje většina, to jest těch zbývajících 70 procent."Miloš Zeman během on-line chatu připomněl, že je zastáncem opoziční smlouvy ("Opoziční smlouva je naprosto běžná ve všech zemích, které mají menšinovou vládu, a takových zemí bylo je a bude hodně."), že by podpořil zrušení Senátu ("Dlouhodobě tvrdím, že Senát lze zrušit jednoduchým opatřením, které spočívá v tom, že v zákonu o státním rozpočtu dáte na výdaje na senát nulu.") a nezapomněl okomentovat poměry v ČSSD.

 

Podívejte se na záběry z pondělního on-line chatu Miloše Zemana s čtenáři Reflexu:

 

Na otázku, co by podle ČSSD pomohlo k tomu, aby se dokázala oprostit od korupčních afér a začala vyhrávat volby, odpověděl: "Bylo by nutné, aby se vedoucí funkcionáři ČSSD i jiných stran vybírali podle svých odborných schopností, a nikoli podle toho, kolik delegátů dokáží podplatit na svých volebních kongresech."

 

Video se připravuje ...
Miloš Zeman hostem online chatu v ReflexuVIDEO Reflex.cz


 
A jakou má Zeman motivaci k tomu, aby se stal českým prezidentem? "Obava, že jiní kandidáti by mohli být ještě horší než já," vzkázal čtenářům.

 

 

Přečtěte si všechny odpovědi Miloše Zemana  na dotazy čtenářů:

 

 

Miloš Zeman

Antonín Černý, 22. října 2012 • 17:08
Jaký je Váš názor na církevní restituce?
Na rozdíl od Jana Fischera jsem odpůrcem církevních restitucí. Děkuji vám za vaše otázky a těším se zase někdy na shledanou. Miloš Zeman
Pavel, 22. října 2012 • 15:17
Dobrý den, zajímá mě jedna věc, kterou u prezidentských kandidátů beru jako určující pro mé rozhodování: Jaký je váš postoj k takzvanému státu "Republika Kosovo" a jeho nezávislosti? Jak byste v této otázce jako prezident na poli zahraniční politiky jednal? Předem děkuji.
Veřejně jsem mnohokrát prohlásil, že tzv. stát Kosovo je islámská teroristická diktatura financovaná narkomafiemi.
Josef Průša, 22. října 2012 • 15:17
Jakými jazyky mluvíte?
Už jsem odpověděl dokonce dvakrát.
Dita Bártová, 22. října 2012 • 15:12
Je pravda,že Vy i Václav Klaus jste byli spolupracovníky STB ? Zahlédla jsem ofocenou stránku zveřejněnou na internetu a obě jména na ní figurovala.
Vzhledem k tomu, že jsem byl za minulého režimu třikrát vyhozen z práce, pokládám za pod úroveň na vaši pitomou otázku reagovat.
Radek Budař, 22. října 2012 • 15:12
Jaká je Vaše hlavní motivace, která Vás pohání stát se prezidentem ČR?
Obava, že jiní kandidáti by mohli být ještě horší než já.
Karel Málek, 22. října 2012 • 15:12
Charakterizujte max. dvěma slovy ostatní kandidáty na prezidenta.
Jak už jsem řekl, nebudu kritizovat své protikandidáty. Ale pozor. Pokud si přejete maximálně dvě slova, rád vám vyhovím. Jan Fischer, Vladimír Dlouhý, Jiří Dienstbier, Přemysl Sobotka, Zuzana Roithová, Jana Bobošíková a další.
Roman Válek, 22. října 2012 • 15:12
Dobrý den pane Zemane, jaký je Váš názor na současnou politickou sénu. Myslíte si, že vláda Petra Nečase vydrží celé volební období nebo by byly (podle Vás) rozumnější předčasné volby. Děkuji za odpověď
Vláda Petra Nečase je podle mého názoru velice slabá a stejně tak slabá je i současná opozice, která sice oprávněně kritizuje, ale nemá pozitivní alternativu. Úkolem prezidenta by mělo být usilovat o silnou vládu se silnou opozicí. předčasné volby nic nevyřeší, kapři si nevypustí vlastní rybník.
LOJZA, 22. října 2012 • 15:12
Pane Zemane, fandil jsem vám krátce před Sametem, byl jste tenkráte realistický a kritický k vlastní zemi. Dnes si myslím, že už máte vystřílené patrony nápadů a měl byste raději důchodcovat. Na vysokou politiku i po své vysočinské pauze už nemáte. Co říkáte na takový názor, pletou se ti, co to takto vidí? Navíc i slušnost by měla souviset s úřadem Hradu - a tu jste neměl nikdy k novinářům ani ke konkurentům, becherovkou a sádlem už se lidé nedají opít a namazat. Myslíte si, že ještě na to máte - fyzicky i mentáleně, také kompetentně? Snad se neurazíte za tento názor a odpovíte, děkuji předem. Hodně zdraví!
Pokud se domníváte, že jiný kandidát je pro vás vhodnější, prosím vás pouze o to, abyste šel k volbám. nebudete-li volit, prokážete jenom to, že jste žvanil.
Zbyndytor, 22. října 2012 • 15:10
Co říkáte na iniciativu Karla Janečka?
Dobré úmysly, špatná realizace. Morální apely nepomohou, je potřeba tvrdý protikorupční zákon a už pošesté v tomto chatu tvrdím, že je to zákon o majetkových přiznáních, a to nikoli jenom pro ústavní činitele, jak se domnívá pan Janeček, ale i pro další občany s majetkem nad dvacet miliónů korun. Viktor Kožený, Tomáš Pitr ani Radovan Krejčíř nejsou politici ani ústavní činitelé.
Marková, 22. října 2012 • 15:09
Pane Zemane, kolik umíte cizích jazyků? Ale dobře, abyste v nich mohl i diskutovat. Kromě slovenštiny. Pak by mne zajímalo, jak se Vám líbí název naší republiky "Česko" a jestli ho používáte. A jestli se mohu ještě zeptat - je Vaše paní připravena stát se "první dámou" České republiky? Děkuji předem za odpovědi.
Paní Marková, mluvím anglicky, rusky a čtu německy, v prvních dvou jazycích běžně diskutuji. Používám název Česká republika. Moje paní byla manželkou předsedy Poslanecké sněmovny a předsedy vlády.
Aleš Dohnal, 22. října 2012 • 15:07
Otázek mám hned několik, stačí většinou krátké odpovědi o pár slovech. Nepoužívejte, prosím, fráze jako "bude záležet na aktuální situaci" nebo "nechci se vměšovat do záležitostí země xy". 1) Čuba měl MfD prohlásit, že se za minulého režimu podnikalo lépe, co si o tom myslíte? Je to ten pravej člověk pro vás? 2) Čtete třeba Navyljnyho? Ztraťte pár slov o ruské opozici (a nemyslím tím Zjuganova!) 3) Obama nebo Romney? Zdůvodněte 4) Jaký máte dnes náhled na oposmlouvu? Šla by v jistém smyslu zopakovat? Nastal čas na čistě levicovou vládu, bylo by to nejlepší řešení pro ČR? Dík za odpověď.
1. Za minulého režimu se tolik nekradlo, ale pochybuji o tom, že by se lépe podnikalo. Slušovice byly výjimkou, protože navazovaly na baťovskou tradici v regionu. 2. Jméno Navalnyj - nikoli Navylnyj, jak uvádíte vy - je pro mne sympatické, protože mám rád opozici. Obama v domácí, Romney v zahraniční politice. Opoziční smlouva byla nejúspěšnější fází porevolučních polistopadových dějin a dá se samozřejmě zopakovat.
gabble ratchett, 22. října 2012 • 15:05
Dobrý den, pane inženýre, chtěl bych se Vás nejprve zeptat, kdo poskytuje finanční prostředky na Vaší prezidentskou kampaň a zda jste dotyčné fyzické či právnické osobě za tuto službu v případě Vašeho zvolení něco přislíbil (nějaký politický krok, lobby, příslib či ústupek v nějaké věci a co konkrétně). Potom mám obecnou otázku, co považujete za 3 nejvýznamnější problémy české společnosti a jak byste z pozice prezidenta přispěl k jejich řešení. Děkuji Vám za odpověď.
Finanční prostředky na mou prezidentskou kampaň poskytla především Strana práv občanů ze státního příspěvku, který dostala za volby v roce 2010. Dále si vážím drobnějších příspěvků, jako například JZD Hoštice, které dvacet tisíc korun určených původně na oslavu dožínek věnovalo na moji prezidentskou kampaň. Ocenil jsem rovněž to, že pardubická organizace SPOZ věnovala na tuto kampaň 600 tisíc korun za tři získané mandáty v krajském zastupitelstvu, a tak bych mohl pokračovat dál a dál. Nikomu jsem za to žádnou protislužbu nenabídl. Pokud jde o tři nejvýznamnější problémy, už jsem na to sice odpověděl, ale pro jistotu rekapituluji: a) rozšíření práv občanů změnou volebního zákona tak, aby si občané mohli sami vybírat své politické reprezentanty b) přesměrování ekonomické strategie z orientace na spotřebu k orientaci na investice c) přijetí zákona o prokázání původu příjmů a majetku jako hlavní nástroj boje proti korupci.
frantapitkin, 22. října 2012 • 15:02
Jak jsi niní představujete situaci po volbách,v čem jsi ČSSD poradi ze státním dluhem ktrerý jste odstartovali za vaší vlády a co udělají pro lidi aby jse měly lépe děkuji za odpověd F.P
Státní dluh v době mé vlády byl v rámci opoziční smlouvy limitován a deficit státního rozpočtu z roku na rok ztrojnásobil teprve nový ministr financí Bohuslav Sobotka, kterého Eduard Janota označil za nejhoršího ministra financí, kterého kdy zažil. Řešením je tedy podpora ekonomického růstu, z něhož můžeme státní dluh splácet, a výběr kvalifikovaných ministrů financí i dalších členů vlády.
Jan Bažant, 22. října 2012 • 14:59
Dobrý den, zajímalo by mě jak jste jazykově vybaven (kolik řečí ovládáte) . Děkuji :)
Plynně mluvím anglicky a rusky, čtu německy, dosti dobře ovládám češtinu.
Šárka, 22. října 2012 • 14:58
Není vám trapné neustále urážet novináře? Zní to od vás opravdu uboze, ještě jak se zaměřujete na ty mladé, co se teprve učí. Hlavně že vy jste byl určitě od malička rovnou chytrej jako ředitel zeměkoule...Pokud jsem někdy uvažovala, že vám hlas dám, tak už rozhodně ne!!!
Šárko, šéfkomentátor pravicové Mladé fronty Dnes napsal v levicové Mladé frontě, že nový sovětský volební zákon je nejdemokratičtější na světě, že dává občanům Sovětského svazu daleko větší práva, než mají občané v jakékoli kapitalistické zemi.Opravdu si myslíte, že není vhodné urážet novináře?
J.Hrdličková, 22. října 2012 • 14:57
Dobrý den,zajímal by mě Váš názor na senát...Když se tak dívám na ty senátory,co všechno stihnou ještě okolo a zdá se,že tuto činnost mají jen jako "vedlejšák".Skutečně potřebuje tak malý stát mít senát?A kolik stojí provoz senátu měsíčně?Zdravím,Hrdličková.
Dlouhodobě tvrdím, že Senát lze zrušit jednoduchým opatřením, které spočívá v tom, že v zákonu o státním rozpočtu dáte na výdaje na Senát nulu. Podotýkám, že tento zákon je jediný, který schvaluje Poslanecká sněmovna, nikoli Senát.
Jakub, 22. října 2012 • 14:55
Dobrý den, zajímalo by mě, jaké jsou Vaše nejoblíbenější knihy / filmy / desky. Chápu, že je to těžké, ale kdybyste dokázal u každého pár věcí vypíchnout...
Krásná otázka. Peroutka: Budování státu, Stanislaw Lem a jeho science fiction, vše od Ingmara Bergmana, ABBA.
Ondřej Prokop, 22. října 2012 • 14:54
Pane Zemane, ve své knížce jste se označil za ukrutně líného člověka. Proč se tedy z pohodlí důchodu vracíte do nejvyšší politiky? Máte snad dojem, že právě Vy můžete tento národ v těžké době zachránit? Anebo se prostě na Vysočině už nudíte? Děkuji za odpověď
Na Vysočině se určitě nenudim, protože hrozně rád čtu a zajímavých knížek není nikdy dost. Důvod, proč se vracím, je ten, že nechci vypadat jako zbabělec před dnes už více než sto tisíci občanů, kteří podepsali petici za moji kandidaturu.
Vaše jméno, 22. října 2012 • 14:53
Dobrý den, chci se zeptat, pokud se stanete prezidentem, necháte si také na Hradě bývalé spolupracovníky STB, jako je např ředitel Správy pan Velíšek ( krycí jméno Obchodník) a mnozí další? Jaroslav K.
Pokud by kdokoliv z existujících pracovníků prezidentské kanceláře byl agentem Státní bezpečnosti, nemá na Hradě co dělat. Nevěřím však různým černým seznamům, na něž se dostali i lidé typu Jiřiny Bohdalové a dalších, kteří naopak pro českou společnost mnoho udělali.
13, 22. října 2012 • 14:51
Dobry den, rad bych se zeptal na to jaky je vas vztah k orientaci naseho statu na Rusko. A co si myslite o Evropske unii a tazeni Vaclava Klause proti ni? dekuji
Jsem dvacet let eurofederalista, ale nevidím důvod, proč bychom měli vyklízet ruské, čínské nebo indické trhy, a tím brát zakázky našim podnikatelům a práci našim zaměstnancům.
zemannahrad?, 22. října 2012 • 14:50
Dobrý den, pokud se Vám podaří vyhrát presidentské volby, co od sebe jako presidenta republika čekáte a jak přispějete své zemi jako hlava státu, ve kterém presidentská funkce má jedinou podstatu a tou je pouze být figurkou při státnických návštěvách a výletech, kritika vlastního státu a jeho neschopného vedení a podepisování milostí? děkuji
Prezident může být figurkou, ale může být i aktivním politikem, který z vedlejší koleje této funkce udělá hlavní nádraží. Záleží vždy jenom na tom, jakého kandidáta si vyberete.
Ondřej, 22. října 2012 • 14:49
Jak jste prožíval prohibiční období, pane Zemane?
Kamarádi mě v minulosti zásobili dostatečným množstvím slivovice, takže jsem žil ze zásob.
Dita, 22. října 2012 • 14:48
1) Byl jste spolupracovníkem STB ? 2)Kdysi před volbami jste říkal, jaké jsou to pitomosti, že po volbách chystáte nějaký pakt s ODS, svým úhlavním nepřítelem,ale krátce poté, co jste tenkrát vyhrál volby, nás všechny stihla opoziční smlouva ČSSD s ODS... Jak to vysvětlíte?
Spolupracovníkem StB jsem byl. Byl jsem totiž na seznamu 1920 tzv. nepřátelských osob, který StB vedla a které měly být v případě výjimečného stavu internovány, případně popraveny. Věřím, že i vy jste se vyskytovala na tomto seznamu.
V. Vodička, 22. října 2012 • 14:46
Pane příští prezidente, jaký je Váš názor na postup prezidenta při jemenování premiéra a vlády. Tj. měl by preziden mít ustavou danou povinnost pověřit sestavením vlády vždy předsedu té strany, která vyhrádla volby a v případě jeho nezdaru dalšího atd., a to vždy v nějakém termínu? Nebo souhlasíte se současným stavem, terý aplikovali Vaši předchůdci, kdy postup je volná úvaha a lidová tvořivost prezidenta.
Prezident má ústavou zaručené právo vybrat premirém kohokoliv. Když se mu to nepodaří ve dvou pokusech, nastupuje ve třetím pokusu předseda poslanecké sněmovny. Je-li prezident duševně příčetný a alespoň trochu ješitný, udělá vše proto, aby alespoň ve druhém pokusu uspěl.
Jakub Groman, 22. října 2012 • 14:45
Dobrý den. jak jistě víte, jste spolu s J. Fischerem favorité prezidentských voleb. Mohl byste prosím napsat, v čem si myslíte, že se hlavně odlišujete od J. Fischera a v čem si myslíte, že byste předčil ho v prezidentování předčil?
Nevím, zda bych Jana Fischera předčil, nicméně liším se od něj tím, že on je pravicový a já levicový kandidát. Pravicový kandidát je proto, že v minulých volbách podle své vlastní knihy volil pravicovou stranu - patrně TOP 09 -, zatímco já volil stranu levicovou. Pravicový kandidát je také proto, že je zastáncem církevních restitucí, zatímco já jsem jejich odpůrcem.
Radek Novotný, 22. října 2012 • 14:43
Dobrý den, pane Zemane budu Vás volit, ale zajímala by mě spíš jedna starší věc ještě z dob kdy jste byl ve vládě. Jestli se musely největší banky privatizovat a nebylo lepší radši vytvořit tvrdší zákony, aby nedocházelo k jejich tunelování? Jinak bych Vás viděl radši v čele ČSSD jako premiéra, tam by to mělo aspoň nějaký význam.
Privatizace bank zachránila náš bankovní sektor před krachem, a tím zachránila úspory střadatelů. Dnes je náš bankovní sektor zdravý a nemusí se už do něj lít peníze jako v jiných zemích.
Dagmar, 22. října 2012 • 14:42
Dobrý den. Myslíte si, že z pozice prezidenta máte SKUTEČNOU MOC v této zemi něco REÁLNĚ změnit? Pokud ano, co to bude?
Prezident má vedle formálních kompetencí i neformální autoritu, kterou si ovšem musí sám vydobít. Pokud by se tak stalo odkazuji na předchozí odpověď, kde jsem uvedl tři základní body svého prezidentského programu.
Jaroslav, 22. října 2012 • 14:41
Dobrý den, co by podle vás pomohlo ČSSD k tomu aby se dokázala oprostit od korupčních afér a začala vyhrávat volby (jako např. Labour Party za Tonyho Blaira)? Děkuji za odpověď.
Bylo by nutné, aby se vedoucí funkcionáři ČSSD i jiných stran vybírali podle svých odborných schopností, a nikoli podle toho, kolik delegátů dokáží podplatit na svých volebních kongresech.
Jarda, 22. října 2012 • 14:40
Jsou novinari hnuj?
Ve velké většině případů ano.
Martin OL, 22. října 2012 • 14:39
Dobrý den, co si myslíte ohledně Moravy? Měla by podle Vás mít svou samosprávu aby nedoplácela stejně jako zbytek republiky na pragocentrismus? Lišíte lidi na Čechy a Moravany nebo jsou pro vás všichni obyvatelé ČR Češi? Děkuji za odpvěď.
Morava už svou samosprávu má v podobě čtyř moravských krajů, když nepočítám Vysočinu, jinak by vedle pragocentrismu hrozil brnocentrismus.
Václav Fořt, 22. října 2012 • 14:38
Dobrý den pane (ex)premiére a (doufám) budoucí prezidente! Chtěl bych se Vás zeptat, jestli, kdyby jste měl tu moc, chtěl změnit něco v politice elektrárenské společnosti ČEZ. Nejeden člověk je trochu otráven z toho, co všechno si dovolí a co jim projde.... Děkuji
Nejjednodušší cesta v případě ČEZ, kde stát je většinový vlastník, je prosazení výplaty vyšší dividendy, která by ovšem měla by vynaložená na užitečné účely, jako je například školství, zdravotnictví, veřejná doprava nebo bytová výstavba.
Tomáš Palai-Dany, 22. října 2012 • 14:37
Vážený pane Zemane, zasáhnete (v případě zvolení prezidentem ČR) v rámci svých pravomocí proti případnému současnému i budoucímu rozkrádání státních nemovitostí v sektoru školství a nejen tam; a to i v případě, že by jediným kladným výsledkem byl alespoň okamžitý průnik pravdivých informací o takovém jednání do médií v naší republice ? Co říkáte na provedenou „Optimalizaci“ středních škol v jihomoravském kraji schválenou zastupitelstvem jihomoravského kraje, jejíž cílem měla být po teoretické stránce úspora státních prostředků a zároveň i zachování kvalitní výuky ve veřejném školství ? Jak byste hodnotil práci zastupitelstva jihomoravského kraje v této oblasti - konkrétně ve věci „sloučení“ Střední průmyslové školy elektrotechnické v Brně s Integrovanou střední školou informačních technologií a sociální péče Purkyňova 97 ? Děkuji, pokud dotaz nezůstal zachycen cenzurou a může být zodpovězen. Zdraví Tomáš Palai-Dany
Jsem proti slučování škol s odlišnou náplní a nebráním se naopak slučování obdobně zaměřených škol, pokud mají nedostatek žáků.
Jirka ARK, 22. října 2012 • 14:36
Dobrý den Co říkáte na současný konflikt prezidenta se Senátem ohledně (ne)jmenování soudců Ústavního soudu a na to, že ČSSD odmítla podpořit svého vlastního člena pana Koudelku ?
Prezident by při návrzích ústavních soudců měl tyto návrhy předjednat se senátory a neriskovat tím jejich alergickou reakci.
Martin Drga, Zlín, 22. října 2012 • 14:35
předem bych Vás rád srdečně pozdravil, moje otázka je prostá, můžete v hlouby duše sám sobě kladně odpovědět na otázku, zda-li jste prožil politický život vhodný na kandidáta prezidenta.
Občané dostanou do svých schránek můj dvoustránkový životní příběh, ve kterém najdete odpověď na vaši otázku. Pokud nechcete čekat, můžete si ho už teď stáhnout z internetu.
Petr Pleskač, 22. října 2012 • 14:34
podporoval byste novou opoziční smlouvu? Tedy v případě, že se ODS v parlamentních volbách umístí jako druhá nejsilnější strana, což se doufám nestane
Jsem zastáncem opoziční smlouvy a připomínám, že první opoziční smlouva nevznikla v roce 1998, ale v roce 1996 pod patronací Václava Havla. Opoziční smlouva je naprosto běžná ve všech zemích, které mají menšinovou vládu, a takových zemí bylo je a bude hodně.
jožka, 22. října 2012 • 14:33
Dobrý den pane Zemane, jak prosím hodnotíte propad SPOZ v krajských volbách v čem vidíte důvody neúspěchu, a jak se díváte na dílčí volební úspěch v Pardubicích a ve Zlíně
Pardubice a Zlín prokázaly, že to jde, když se hodně pracuje. tam, kde se pracuje málo, musíte nutně počítat s neúspěchem.
Torinese, 22. října 2012 • 14:32
Pane Zemane, i vy (stejně jako Klaus)jste dávno za zenitem.Nesete spoluzodpovědnost za mravní marasmus, v němž se brodíme už 23 let.Co si slibujete od případného znovuvstoupení do vysoké politiky.Co "dobrého" to může přinést nám,občanům?
To, zda jsem za zenitem, musí posoudit voliči. Popírám, že bych nesl odpovědnost za posledních 23 let, protože jsem byl odpůrcem kupónové privatizace a Viktora Koženého.
Petr Polak, 22. října 2012 • 14:31
Dobry den pane Zemane, je podle vas volebni pravo "dane Bohem"? Mam tim na mysli, zda by podle vas mel mit volebni pravo kazdy, kdo proste jen dosahne urciteho veku. I odbornici rikaji, ze 60% lidi jsou blbci, nemyslite, ze kdyz ma volebni pravo kazdy, je pak nasnade, ze tato vetsina blbcu de facto vzdy prehlasuje ty chytre? Navic politici museji delat svoji politiku predevsim s ohledem na tuto vetsinu( jednoduse receno, musi slibovat nesplnitelne ). Nemyslite, ze prave toto by mohl byt duvod dnesni krize zapadni civilizace?
Odborníci neříkají, že 60 procent lidí jsou blbci, odborníci říkají, že 30 procent lidí jsou blbci. V demokracii naštěstí rozhoduje většina, to jest těch zbývajících 70 procent.
Mirek Stava, 22. října 2012 • 14:30
Vazeny Pane Zemane, Predem zdravim. Mam pro Vas tri otazky.Proc si myslite ze byste byl dobrym prezidentem ? Preneseme li se do pohadky a predstavime si prezidena jako autokratickeho vladce. Jake cile byste se snazil naplnit? A muze si nas stat v dnesni dobe dovolit krajne levicouvou vladu a pripadne s tim i ekonomicky rust. Dekuji
To, zda bych byl dobrým prezidentem, musí rozhodout asi osm miliónů oprávněných voličů, nikoliv já. Moje tři základní cíle jsou změna volebního zákona, která by umožnila větší účast voličů na výběru kandidátů, podpora hospodářské politiky založené na investicích, nikoliv na spotřebě, a již zmíněný boj proti korupci formou majetkových přiznání.
Jarda Špaček, 22. října 2012 • 14:29
Přijde mi zvláštní a legrační,že zrovna dva bývalí předsedové,kteří se chlubí svou, genialitou,vy a Paroubek,vytáhli nahoru dvě polistopadové nejhorší kreatury,Grosse a Ratha?Nechci se chlubit jako vy,ale oba dva jsem nesnášel a čekal jak skončí od začátku.
Za prvé jsem se nikdy nepokládal za génia, to totiž může jenom blbec. Za druhé jsem za předsedu sociální demokracie doporučil Špidlu právě proto, aby se jim nestal Stanislav Gross.
Ladislav Čech, 22. října 2012 • 14:26
Přeji Vám krásný den pane Zemane. Osobně by mne asi nejvíc zajímalo, kde politik, který jednoznačně ví , že není morálně bezúhonný (on sám - nemusí to vědět ostatní, být na to důkaz a netýká se to osobně pouze Vás) nachází v sobě pocit, že on je ten, kdo má právo a autoritu vytvářet zákony a žádat jejich dodržování? A ještě jedna s tím související otázka. Kde politik získává pocit, že zrovna on je tím, kdo dokáže správně řídit tuto společnost, odstranit její nešvary apod., ač má sám problém se sebou? Děkuji. Mějte se krásně.
Prezident nevytváří zákony, protože nemá zákonodárnou iniciativu. Může ale prosazení některých zákonů podporovat. Pokud jde o jistotu, že zrovna on je nejdokonalejší, takovou jistotu nemám, vždy volíte nikoliv největší dobro, ale nejmenší zlo. Problém sám se sebou už od dětských let nemám.
Petr Lebeda, 22. října 2012 • 14:25
Dobrý den, můžete již konečně říci, jak to bylo když jste ve Švýcarsku dojednávali půjčku ČSSD výměnou za místa ve státní správě pro emigranty?
Ukázalo se, že jde o novinářskou kachnu, inspirovanou čechošvýcarským psychopatem. Je mi líto, že jste informován hůře než Václav Havel nebo BIS, kteří došli k témuž závěru.
David, 22. října 2012 • 14:24
Dobrý den, mám jednoduchou otázku - co byste z pozice prezidenta mohl udělat pro to, aby v naší zemi přestala být korupce každodenní praxí? Díky za odpověď.
Již počtvrté upozorňuji na zákon o prokázání původu příjmu a majetku.
Pavel Mates, 22. října 2012 • 14:24
Dobrý den, co říkáte na billboardovou kampaň Jiřího Dienstbiera ml.? Nepřipadá vám levicově populistická ?
Řekl jsem, že nebudu kritizovat jakéhokoliv svého protikandidáta, včetně Jiřího Dienstbiera.
Jitka, 22. října 2012 • 14:24
Vážený pane Zemane, v případě Vašeho vstupu do politiky budete se angažovat v boji proti korupci? A druhá otázka - Jak byste řešil nezaměstnanost lidí nad padesát let? Proč mohou ve státní správě pracovat důchodci a lidi v předdůchodovém věku jsou vyhazování? Děkuji a přeji mnoho úspěchů. J
Opakuji podvoutisícíprvé, že odmítám populistické žvanění o bojí proti korupci a že prosazuji léta zákon o prokázání původu příjmu a majetku, který existuje v Německu nebo Rakousku. Jen v Německu v roce 2011 bylo na základě tohoto zákona zabaveno 2120 nakradených majetků.
Lucie Č., 22. října 2012 • 14:24
Dobrý den, chtěla bych se zeptat na Váš postoj k víceletým gymnáziím. Pamatuji si, že před (mnoha) lety mě vyděsil tábor zarytých odpůrců těchto škol. Tehdy jsem studovala na osmiletém gymnáziu a jsem přesvědčena, že nebýt té školy, nedostala jsem se tam, kde jsem teď (rozumějte v pozitivním smyslu). Jsem přesvědčena, že tyto školy mají na trhu vzdělávání své místo a jsou potřeba, ačkoli možná by se dalo hovořit o redukci jejich počtu (a tedy zvýšení kvality studentů a snad i výuky). Vás si pamatuji jako jednoho ze zastánců zrušení těchto škol. Snad mě paměť neklame. Můžete svůj postoj k těmto školám nějak jednoduše shrnout? Proč ne, (nebo proč ano)? Děkuji a přeji hezký den.
Moje dcera sama studuje víceleté gymnázium na zakládě vlastní volby. Já sám jsem měl pouze pochybnosti o tom, zda do těchto víceletých gymnázií se má vstupovat ve věku, kdy ještě nerozlišíte talentovaného žáka od netalentovaného.
Pavel Císař, 22. října 2012 • 14:23
Iránský prezident na konci září vyjádřil tuto myšlenku: Zkusme si představit, že máme atomovou zbraň. Co bychom s ní dělali? Který inteligentní člověk by válčil proti Američanům s jednou takovou bombou?"Let's even imagine that we have an atomic weapon, a nuclear weapon. What would we do with it? What intelligent person would fight 5,000 American bombs with one bomb?"Trváte skutečně na své podpoře preventivního útoku Izraele na Irán, kterou jste vyjádřil před nedávnem v Hradci Králové? Václav Havel podporoval humanitární bombardování Srbska. Chcete, aby se po Vás jmenovalo letiště Ostrava- Mošnov?
Nenavrhoval jsem bombardování Íránu, ale bombardování íránských odpalovacích ramp. Íránský prezident vyjádřil přání vymazat Izrael z mapy, a k tomu mu stačí i rakety s konvenčními hlavicemi.
Karel Kříž, 22. října 2012 • 14:22
Proč se ve při politické práci primárně obklopujete bývalými nomenklaturními kádry KSČ a agenty StB? Vysmíváte se tím hlupákům, kteří vám chtějí hodit volební hlas, chcete tím něco naznačit, anebo jste prostě jeden z nich?
Nemám rád komunisty, kteří přešli do pravicových stran, ať je to Vladimír Dlouhý, Karel Dyba, Ivan Kočárník a mnozí další a zastávali v údajně pravicových vládách ministerské funkce. Dovedu si představit, že rozumný komunista přejde k demokratické levici. Pokud v mém okolí víte o jediném agentovi StB, prosím, abystě mně to neprodleně sdělil. Sám jsem byl sice rovněž u StB evidován, ale nikoliv na seznamu agentů, ale na seznamu nepřáteských osob.
Jiří Stránský, 22. října 2012 • 14:19
Dobrý den pane Zemane za 1. vám přeju hodně štěstí v přímé volbě a mám dotaz kolik lidí už podepsalo vaší petici ? děkuji za odpověď
Jste první, komu sdělím, že počet podpisů na moji petici právě dnes přesáhl sto tisíc.
Jiří, 22. října 2012 • 14:13
Z demografických důvodů je současný důchodový systém neudržitelný (už dnes je deficitní) a současná vládní reforma jej neřeší dostatečně. Jak byste proto řešil problém s narůstajícím počtem důchodců a klesajícím počtem lidí v produktivním věku, kteří financují důchody z příspěvku na důchodové pojištění a sociální zabezpečení? Byl byste pro, aby výši důchodu ovlivňoval také počet vychovaných dětí platících sociální pojištění?
Považuji za nutné zvýšit sazbu důchodového pojištění o dva procentní body, aby byl vybilancován důchodový účet. Současně nepopulisticky přiznávám nutnost mírného a postupného prodlužování důchodového věku. Pokud své děti vychováte správně, budou vám přispívat k vašemu starobnímu důchodu bez toho, že by to byla jejich povinost.
F.Jeřábek, 22. října 2012 • 14:12
Zátěží našeho státu je korupce a klientelismus. Proč si myslíte, že bychom vás měli volit, když jste spolu s Václavem Klausem uzavřením "opoziční smouvy" k současnému stavu tak výrazně přispěli ?
Korupce a klientelismus byly před opoziční smlouvou a ještě výrazněji po ní. Boj proti korupci má být založen na přijetí zákona o prokázání původu příjmů a majetku včetně možnosti zabavená nelegálně získaného majetku. tento zákon jsem jako předseda vlády předložil třikrát a třikrát byl zamítnut.
geza šlapka, 22. října 2012 • 14:10
Dobrý den pane Zemane,jste si vědom toho,že tím svým trucováním spolu s Paroubkem oslabujete levici?Jste oba jako dvě uražené babky,navíc jste se tím,že házíte špínu spolu s kolegy na čssd zbavil mnoha voličů na prezidenta,není to zbytečné a hloupé?
Obávám se, že levici daleko více než já oslabují neschopní levicoví politici. Přál bych si úspěch rozumné levice, která nebude nám důchodcům populisticky slibovat třinácté důchody a místo toho bude stavět domovy s pečovatelskou službou.
Marek Charouz, 22. října 2012 • 14:09
Dobrý den, v případě volebního vítězství KSČM v parlamentních volbách, pověřil byste jejího předsedy sestavením vlády? Děkuji za odpověď
Sestavením vlády se pověřují ti politici, kteří buď vytvoří většinovou koalici, nebo si zajistí toleranci opozičních stran. Nepředpokládám, že by KSČM měla v budoucích parlamentních volbách takový úspěch.
Jan Beneš, 22. října 2012 • 14:07
Vím, že máte rád Ladislava Jakla. Nechtěl byste si ho v prezidentské kanceláři nechat?
Mám rád Ladislava Jakla jako novináře a přeji mu, aby se k novinářské práci vrátil.
Jaroslava Novotná, 22. října 2012 • 14:07
Volila bych vás, ale mám obavu, že se jako prezident budete mstít sociálním demokratům za prezidentskou volbu z roku 2003. Můžete mi slíbit, že se mstít nebudete?
Člověk se mstít může, prezident se mstít nesmí.
Jiří M., 22. října 2012 • 14:05
O odkaz Václava Havla se stará Zdeněk Bakala, Václava Klause na penzi podpoří Petr Kellner. Který boháč se postará o vás, až z prezidentského úřadu odejdete? A co říkáte nové české módě zakládat prezidentské knihovny/instituty?
Nepotřebuji boháče, prezidentské knihovny považuji za užitečné nikoli kvůli bývalým prezidentům, ale kvůli knihám a jejich čtenářům.
Honza, 22. října 2012 • 14:04
Budete ve své pracovně na Hradě kouřit?
Ano, pokud se tam dostanu.
Michal Jakl, 22. října 2012 • 14:04
Pane Zemane, jste prognostik, kdy se rozpadne Evropská unie?
Evropská unie se nerozpadne.

pev


Klíčová slova: petrvnoucek, rxrxDiskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

Nejčtenější komentáře