nahoru

1 blázen – 30 dnů – 30 maratonů

Denisa Doležalová22. srpna 2012 • 06:00
René Kujan
René Kujan
• foto: 
archiv Reného Kujana

Pro někoho je i zaběhnutí jediného maratonu malým běžeckým snem. Osmatřicetiletý Čech René Kujan ale netroškaří. V nehostinných podmínkách severní Evropy se pokusí na podzim uběhnout hned 30 maratonů za sebou, a to na podporu lidí upoutaných na vozík. Proč pomáhá právě vozíčkářům? To mu napověděl sám osud…

 

Za každý uběhnutý maraton by měl jím podporovaný Sportovní klub vozíčkářů Praha obdržet minimálně tisíc korun, které se René pokusí získat od sponzorů. Když se mu to nepovede, zaplatí je z vlastní kapsy. V rámci přípravy na projekt se účastní maratonských běhů u nás i v zahraničí. Za každý takto absolvovaný maraton zasílá na konto Sportovního klubu vozíčkářů Praha tři sta korun.

 

“Pomáhat vozíčkářům během, to mne napadlo už dávno. Nejdříve jsem běhal Běhy Terryho Foxe, pak jsem byl 'vyslancem Paraplete‘ - jen pro ně jsem nasbíral asi 25 tisíc korun,“ vypočítává René. K rozhodnutí, že penězi z „multimaratonu“ podpoří lidi na invalidním vozíku, ale dospěl i pod vlivem otřesného zážitku z autonehody, která ho málem poznamenala na celý život.

 

„Dostal jsem se tehdy do Rehabilitačního ústavu v Kladrubech. A poznal tam spoustu lidí, co měli míň štěstí než já. Takže když pak přišel nápad s Islandem, bylo jasný, že pomoc půjde vozíčkářům,“ vzpomíná.

 

K Islandu má blízký vztah. „Už jsem tam byl čtyřikrát a určitě se budu ještě vracet. Tíhnu k Severu; bez racionálního vysvětlení, prostě to tak je. Mám rád Skandinávii a rád se potloukám tamní divočinou. Ať už na kole, lyžích, pěšky, na kajaku nebo běžmo. A Island taky ještě nikdo sám neoběhl. Tak proto,‘‘ vysvětluje René.

 

Kde ale bere člověk v osmatřiceti letech jistotu, že fyzicky nepředstavitelně náročnou cestu dokáže doběhnout do konce? „Lidské tělo je úžasný stroj a nástroj. A v kombinaci s lidskou vůlí je to nezdolná mašina. Můj kamarád uběhl padesát maratonů v padesáti dnech a padesáti různých státech USA. A přestože se musel kromě jiného vyrovnávat i se spánkovou deprivací, dokázal to. Je to tedy v lidských silách,“ stojí si za svým.

 

Reného další počínání až do jeho odletu 21. září můžete sledovat na oficiálních stránkách projektu www.run30.net. Tam také najdete způsoby, jak i vy můžete pomoci vozíčkářům – třeba i fyzicky méně náročným způsobem.

 

Denisa Doležalová


Klíčová slova: rxrx, denisadolezalovaDiskuse ke článku