nahoru
Knižní čtvrtek Kateřiny Kadlecové

Černá kniha Orhana Pamuka: Nahlédněte do tajemství Istanbulu a turecké historie

Kateřina Kadlecová 3. listopadu 2011 • 10:23
Orhan Pamuk
Orhan Pamuk
• foto: 
Profimedia.cz

Čtyři skvělé romány čekají na literární connoisseury na pultech: Černá kniha, snad nejvýznamnější dílo nositele Nobelovy ceny za literaturu Orhana Pamuka, fascinující próza Lucemburská zahrada od Michala Ajvaze, neortodoxní bildungsroman se zvláštním názvem No a já od Delphine de Vigan a Tuláci, prvotina nositele Pulitzerovy ceny Paula Hardinga.

 

Začněme tím největším, v obou slova smyslech: nakladatelství Argo tento týden pouští na trh další velký román istanbulského rodáka Orhana Pamuka – z jeho osmi jich tak vyšlo česky pět.

 

Černá kniha Černá knihaFoto archív
Jedenadvacet let starý veleslavný román Černá kniha je alegorickým, mystickým vyprávěním příběhu advokáta Galipa, pátrajícího po celém Istanbulu po zmizelé manželce a jejím nevlastním bratrovi, známém novináři Celâlovi, a hledajícího vlastní identitu snad ještě víc než ty dva. Následují záhadná setkání s podivnými lidmi, několik ošklivých úmrtí, spousta dějových odboček a zajímavých příběhů z turecké minulosti i současnosti.

 

Vedle pětisetstránkové Černé knihy může Ajvazova Lucemburská zahrada působit jako drobeček – útlý román sice není nijak „závažný“, ale zato nám všem bude blízký popisem fenoménu typického pro duševně pracující, kteří se nedokáží vyhnout tenatům prokrastinace.

 

Lucemburská zahrada Lucemburská zahradaFoto archív
Pařížský středoškolský učitel filozofie Paul si jednoho krásného letního dne připravuje svou lekci o Plótinovi, zadává do Googlu jeho jméno – a přepíše se. Průšvih je na světě, Paul je lapen: díky zkomolenému jménu narazí na tak zajímavý příběh, že se od něj nedokáže odpoutat. Magická slova fiktivní řeči způsobí dramatický zvrat v jednom poklidném životě a jednom spokojeném manželství.

 

Už druhý román francouzské prozaičky Delphine de Vigan letos vychází v prestižní odeonské řadě Světová knihovna. Po jejím románu Ani později, ani jinde o dvou osamělých duších hledajících štěstí v rušné Paříži přichází příběh chytré a citlivé třináctileté holky a její kamarádky-bezdomovkyně.

 

No a já No a jáFoto archív
Román No a já (pozor, to No je dívčí jméno, nikoli povzdech) byl před čtyřmi lety nominován na Cenu bratří Goncourtů, pak ho přeložili do pětadvaceti jazyků, natočili podle něj film – a vedle Sperlingových Bludů z nudy, Beatriz a nebeských těl(es) od Lucíe Etxebarriové a nakonec i poslední prózy Petry Soukupové Marta v roce vetřelce je to letos další zajímavý pokus o zachycení strastí jistého, pro rodiče nepříliš příjemného věku člověka.

 

Řečeno jednoznačněji – máte-li doma pubescentní gymnazistku, která momentálně nese celou tíhu světa na svých bedrech (nebo se aspoň tak tváří), tahle knížka je pro ni ideálním dárkem.

 

Tuláci TuláciFoto archív
Totéž vydavatelství, táž ediční řada: americký spisovatel a muzikant Paul Harding a jeho prozaická prvotina Tuláci, pro niž tři roky marně hledal vydavatele a pak za ni dostal Pulitzerovu cenu. Hardingův dědeček opravoval hodiny – a našel si cestu i do vnukova románu.

 

V téhle krásné pomalé knize o mezilidských poutech je příroda Nové Anglie popsána tak úžasně, jako byste měli mezi prsty mech a v rukou suché listí.Diskuse ke článku