nahoru

Porota Czech Press Phota poprvé v historii udělila cenu snímkům pořízeným mobilním telefonem

Tomáš Tesař 12. října 2011 • 12:56
Porota Czech Press Phota poprvé v historii udělila cenu snímkům pořízeným mobilním telefonem
foto: Martin Bandžák

Překvapení, ale i protichůdné reakce způsobila série fotografií, s níž slovenský fotograf Martin Bandžák obsadil 3. místo v kategorii Reportáž v letošním ročníku fotožurnalistů Czech Press Photo 2011.

Porotci tak poprvé v historii udělili cenu v domácí profesionální soutěži fotografiím pořízeným nikoliv fotoaparátem, ale telefonem. V tomto případě iPhonem 4 a za použití aplikace Hipstamatic.

 

Média této dle našeho názoru přelomové události nevěnovala příliš pozornost. Reflex oslovil autora oceněné série Martina Bandžáka, který je právě na cestě v Kambodži, a požádal ho o rozhovor.

 

Jak dlouho fotografujete iPhonem a proč?

Od chvíle, co jsem si ho pořídil, v květnu 2010. V podstatě s ním skoro vůbec netelefonuji, jen fotografuji. První aplikace, již jsem si stáhl, byla právě Hipstamatic.

 

 

Jaké fotoaplikace nejčastěji používáte? Případně, které vás nejvíce baví?

Používám jen a pouze Hipstamatic, líbí se mi. Minulý rok jsem si chtěl koupit LOMO, ale nakonec jsem natrefil právě na Hipstamatic a bylo rozhodnuto.

 

Čekal jste, že porota Czech Press Phota bude akceptovat váš soubor, přestože byl nafocený „pouze“ telefonem?

Když jsem posílal fotografie na CPP, samozřejmě s cílem získat alespoň jednu z cen. Myslím si, že porota neřeší, jestli snímky byly pořízené iPhonem, nebo ne, ale kvalitu a význam jednotlivé fotografie nebo série. Nafotit něco „jen telefonem“ zase není tak jednoduché, jak se to na první pohled může zdát. Fotografie, i když je pořízena telefonem, musí splňovat požadovaná kritéria, aby byla opravdu dobrá.

 

Martin Bandžák Martin BandžákFoto Archív Martina Bandžáka
Martin Bandžák se narodil v roce 1975 v Bratislavě. Je výkonným ředitelem humanitární organizace Magna Děti v tísni, kterou spoluzakládal. Mimo jiné je držitelem hlavní ceny - Zlatého oka - v soutěži Czech Press Photo v roce 2010.

IPhone, zejména s aplikací Hipstamatic, použila ve své práci už řada profesionálních fotografů i slavní světoví fotožurnalisté. Viděl jste práce některého z kolegů? Třeba Michaela Christophera Browna, jenž takto fotil válku v Libyi pro časopis Time?

Ano, začalo s ním fotografovat více fotografů. Ta reportáž zmíněného Michaela Christophera Browna z Libye je neuvěřitelná! IPhone používají ale třeba i Balasz Gardi a Ron Haviv. Nedávno jsem mluvil s Johnem Vinkem z agentury Magnum a ten třeba tvrdí, že je to jen otázka času, kdy nás bude telefonem fotit spousta.

 

Označil byste fotografování iPhonem, tzv. iPhoneografii, za nový žánr ve fotografii?

Nevím, jestli žánr, ale jako styl určitě. Je to jiné. Nutí vás to jít ještě blíž k objektu a hledat a všímat si jiných věcí kolem vás. Dovoluje vám to fotografovat skoro pořád. Přece jen, s telefonem v ruce vás lidé kolem nepovažují přímo za fotografa. Když mě nedávno honili tajní policisté při fotografování v jižním Súdánu, myslím, že mi velmi pomohlo, že jsem fotil právě „jen“ iPhonem a fotografie nakonec nemusel smazat.

 

 

Z vašeho blogu na stránce www.bandzak.com usuzuji, že iPhone používáte i jako blogger, jako takový poznámkový blok?

Některé rozpracované fotosérie dělám klasicky, ale v posledních měsících fotografuji skoro výhradně jen iPhonem. Uvidíme, jak dlouho a nakolik mě to bude bavit.

 

Kolik sérií už jste nafotil přímo jenom iPhonem?

Fotil jsem na Haiti, v jižním Súdánu, nedávno jsem se vrátil ze somálské hranice. Všude jsem měl s sebou celou fotovýbavu, ale nakonec jsem fotografoval pouze iPhonem.

 

SLAVNÍ FOTOREPORTÉŘI, KTEŘÍ FOTOGRAFUJÍ TELEFONEM:

Michael Christopher Brown (1977) - americký fotograf na volné noze, jehož snímky publikují noviny a časopisy, jako například Fortune, The Atlantic, ESPN The Magazine, Financial Times, GEO France, Conde Nast Portfolio, Time, National Geographic Magazine, The Economist, Monocle.
Jeho zatím poslední sérii iPhonem z Libye otiskl časopis TIME. Aktuální tvorbu Browna iPhonem najdete i na jeho soukromých stránkách.

Ron Haviv (1965), člen prestižní fotoagentury VII.

Balazs Gardi (1975), fotograf na volné noze. Ukázku jeho prací naleznete zde.Diskuse ke článku