nahoru

Kopr: Bylina, která v jídle rozděluje společnost

Darina Křivánková 16. června 2022 • 11:00
Kulajda se bez kopru neobejde, je to taková letní polévka, čerstvý kopr sklidíte na zahrádce, houby přinesete z lesa, ale klidně sáhněte i po těch sušených
Kulajda se bez kopru neobejde, je to taková letní polévka, čerstvý kopr sklidíte na zahrádce, houby přinesete z lesa, ale klidně sáhněte i po těch sušených
• foto: 
Darina Křivánková

Kopr patří mezi silné osobnosti, jež rozdělují společnost podobně jako koriandr nebo prezident Zeman – buď ho nesnášíte, nebo mu propadnete. Lidi se už léta rozdělují na tým koprovka a tým jejích odpůrců. Pokud patříte do druhé skupiny, nejspíš nemusíte číst dál. O ničem jiném než o kopru řeč nebude.

Je to vcelku mírumilovná bylina, která nevyžaduje žádnou speciální péči. A má mnohem širší repertoár, než je jen koprovka. Nicméně právě tahle omáčka se před pár lety zasadila o výraznou rehabilitaci tradiční české kuchyně. Zamilovali se do ní šéfkuchaři – ano, většina šéfkuchařů patří do týmu koprovka – a na ­kreativních verzích této omáčky demonstrovali ­flexibilitu lidových českých receptů. Je pravda, že z mála, řeč je o smetaně, kopru a vejcích, často dokázali vyčarovat velký zážitek. Asi nejvíc přišla do řečí koprovka chefa Pavla Býčka z pražské restaurace The Eatery, výrazné aroma získala díky dlouhému marinování kopru (i se stonky) ve smetaně. Tenhle postup byl skutečně revoluční, protože bývá zvykem do omáčky přidávat čerstvý kopr až na závěr, což je sice správné a chutné, ale potenciál aromatické byliny to zdaleka tolik nevytěží.

Premium

Přečtěte si článek s předplatným Premium Plus

Získejte neomezený přístup na devět různých služeb včetně Reflex.cz
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.