Je libo hrneček s Macronem? Francie vydělává na rekonstrukci Elysejského paláce neobvyklým způsobem | Reflex.cz
nahoru

Je libo hrneček s Macronem? Francie vydělává na rekonstrukci Elysejského paláce neobvyklým způsobem

Clara Zangová1. července 2019 • 11:30
Je libo hrneček s Macronem? Francie vydělává na rekonstrukci Elysejského paláce neobvyklým způsobem
foto: Boutique de l'Elysée

Loni v létě započaly rekonstrukce Elysejského paláce, který je od roku 1873 sídlem francouzského prezidenta. Nicméně práce na tak velkém komplexu něco stojí, proto se předsednictvo republiky rozhodlo spustit e-shop Boutique d’Elyseé, kde je možné zakoupit nejrůznější předměty od hrnečku s prezidentem až po stříbrné koule na pétanque s logem prezidentského sídla. Předsednictvo tvrdí, že klade důraz na to, aby veškeré předměty byly vyrobeny ve Francii, čímž zajišťuje Francouzům práci a využívá jejich umu.

Prodej praktických i nepraktických předmětů odkazujících k Francii si Elysejský palác vyzkoušel už loni v září, kdy se v rámci Dnů evropského dědictví otevřely jeho brány veřejnosti. Tehdy se během tří dnů podařilo prodat přes 7 tisíc produktů. Nedávno se obchod přestěhoval do online prostředí, (nejen) Francouzi teď mohou tedy nakupovat neustále. Stránky butiku se pyšní názvy designérských studií a společností, na jejichž výběru se podílela sama Brigitte Macron, aby s pomocí odborníků vybrala 70 produktů určených k prodeji. Tak vznikla značka Elyseé – Předsednictvo republiky.

Okamžik před katastrofou: Děsivě klidné fotografie, které ale těsně předcházely smrti

„Budova Elysejského paláce je tři sta let stará dáma. Je centrem naší společné historie, místem, které každý den žije v rytmu prezidenta republiky a osmi set osob, které pracují po jeho boku. Naší povinností je zachovat toto naše dědictví čili jej renovovat. První práce začaly už v létě 2019 a následovat bude rekonstrukce společenského sálu, jenže toto všechno něco stojí,“ vysvětluje předsednictvo republiky na stránkách e-shopu a dodává, že touto iniciativou podporuje zejména regiony a francouzské firmy.

Zatáčka, kde začalo století válek. Jak dnes vypadá místo, kde před 105 lety zastřelili…

Některé kousky z elysejské kolekce jsou poměrně obyčejné, třeba tužky, sešity a pera – téměř vše v barvách trikolóry. Úsměv ale rozhodně vzbuzují předměty, jako je hrneček s portrétem prezidenta Macrona za 25 eur (přes 600 korun) nebo plyšový pejsek prezidentského páru Némo za 99 eur (2 500 korun). Skalní fanoušci prezidentského páru mohou zakoupit také tričko či tašku s nápisem „prezident“ nebo „první dáma“. Fascinující je rovněž tričko s nápisem „Poudre de Perlimpinpin“, což je fráze odkazující k údajně zázračným léčivým práškům, které však nemají žádný účinek. Prezident Macron toto slovní spojení použil v předvolební debatě, aby jím označil sliby a plány Marin Le Pen.

Některé ze sedmdesáti předmětů, jejichž prodej má přispět k rekonstrukci Elysejského paláce, si můžete prohlédnout v galerii.

Komiksové hvězdy sladké Francie: Mistr meče vás rozseká
RICHARD KLÍČNÍK 20. června 2019 • 13:14

Komiksové hvězdy sladké Francie: Mistr meče vás rozseká

Versailleská mírová smlouva přehledně: Tvrdé podmínky a šílené reparace vedly k nové …
Colours of Ostrava 2019

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Reflex Stage Program, účinkující a hvězdy Festival v ulicích 2019

Na letošním ročníku festivalu Colours of Ostrava zazáří velké hvězdy. Přijede kapela The Cure. Festivaloví hosté se také mohou těšit na Florence + The Machine. Vše podstatné o Colours of Ostrava 2019 se dozvíte v našem speciálu.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Jako kůl v plotě: Vystoupení, které vstoupilo do dějin české politiky. Znamenalo začátek konce komunismu
PREMIUM X Dobytí Měsíce: Kdo stál v pozadí? Geniální mladá ajťačka a Hitlerovi inženýři
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Proč premiér Babiš přistoupil na vedoucí úlohu prezidenta v politickém systému země
PREMIUM X Karel Steigerwald: Léto horké nebo studené, nikdo nic neví
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: V čem Češi vynikají? Obrana specifickým humorem a spotřeba alkoholu

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější