Lektvar z války Severu proti Jihu: Farmakologové zjistili, že dodnes zabírá i tam, kde antibiotika nestačí | Reflex.cz
nahoru

Lektvar z války Severu proti Jihu: Farmakologové zjistili, že dodnes zabírá i tam, kde antibiotika nestačí

Jaroslav Petr, vtm.zive.cz1. června 2019 • 11:30
Bitva u Gettysburgu byla klíčová pro vývoj v americké občanské válce. Snímek z jejího 150. výročí v roce 2013.
Bitva u Gettysburgu byla klíčová pro vývoj v americké občanské válce. Snímek z jejího 150. výročí v roce 2013.
• foto: 
ČTK/AP/Matt Rourke

Američtí farmakologové hledali inspiraci pro vývoj nových léků v brožuře z americké občanské války a objevili velmi účinné rostlinné extrakty, které dokázaly účinně chránit rány před zánětem. Zjistili, že skutečně fungují. A nejen to – výluhy ze tří dřevin zabírají i proti bakteriím rezistentním k dnešním antibiotikům.

Asi jedna čtvrtina dnešních léků má své přímé předchůdce v lécích lidové medicíny. Poučení ze starých receptur tak čerpáme i v 21. století. Američtí farmakologové je našli v dokumentech z války Severu proti Jihu (1861-1865). V tomto ozbrojeném konfliktu se jižanské státy Konfederace ocitly pod blokádu severské Unie a zůstaly odříznuty od dovozu důležitých léků.

Lékárna v pangejtu: Na loukách a mezích rostou poklady, stačí se ohnout a sbírat

Botanik Francis Porcher proto dostal za úkol vyhledat za nedostatkové léky náhradu ze zdrojů, které nabízela příroda amerického Jihu. Porcher čerpal nejen z lidové medicíny bílých osadníků, ale zajímal se i o léčebné postupy černých otroků a indiánů. Nakonec přišel se seznamem sedmatřiceti bylin využitelných v medicíně k potlačování zánětů. Hlavní lékař Konfederace Samuel Moore využil Porcherova katalogu léčivých bylin k sepsání příručky, v které dostávali frontoví lékaři informace o tom, kde rostliny najít, jak je sbírat, zpracovat a jak podávat z nich připravené léky.

V té době kosily infekce ran obě strany konfliktu masivněji než děla, pušky a šavle. Pro zánětlivé komplikace neexistovalo často jiné řešení než amputace postižené končetiny. Porcher a Moore si tenkým spiskem připsali na své konto dlouhou řadu zachráněných končetin i životů.

A co z toho můžeme mít dnes? Tým vedený botaničkou Cassandrou Quaveovou z Emory University v americké Atlantě otestoval různě připravené extrakty ze všech tří dřevin proti bakteriím způsobujícím běžně záněty nejrůznějších poranění. Rostlinné extrakty významně zpomalovaly množení bakterií a to i těch, které v přítomnosti antibiotik celkem nerušeně rostly. Efekty rostlinných lektvarů však byly mnohem všestrannější.

Více se dozvíte v článku na webu VTM.zive.cz >>>

Pražské povstání: Květen 1945 znamenal konec okupace a zároveň začátek okupace nové a o…
Polonahé tanečnice a dřina: Nahlédli jsme za kulisy jednoho z největších kabaretů v Evropě

 

Jaroslav Petr, vtm.zive.czMezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Obrácení hříšného Polykače: Z pašeráka, který v žaludku převážel hašiš, se stal pracující vzorný otec
PREMIUM X Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice
11. června 2019 • 15:33

Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice

PREMIUM X Novináři se začali bát!
11. června 2019 • 14:17

Novináři se začali bát!

PREMIUM X Obří laboratoř kreativity umělců, to je Pražské Quadrien­nale, největší světová výstava divadelní scénografie
PREMIUM X Věda a technika, hipsteři
11. června 2019 • 14:05

Věda a technika, hipsteři


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější