Boží hod vánoční: Co znamená hod a proč má blízko k ruskému roku | Reflex.cz
nahoru

Na Boží hod nebudeme s ničím házet. Jaký je původ slova hod a co má společného s ruským rokem?

Martina Waclawičová25. prosince 2018 • 14:00
Na Boží hod nebudeme s ničím házet. Jaký je původ slova hod a co má společného s ruským rokem?
foto: Archiv Blesku

První svátek vánoční má tradiční název Boží hod vánoční. Křesťanský kalendář zná ještě další hody, Boží hod velikonoční a Boží hod svatodušní (neboli Letnice). Co vlastně slovo hod znamená?

Asi nejdřív nás napadne, že je hod odvozen od hodování. Ale je tomu právě naopak. Kdysi dávno v praslovanštině existovalo slovo god, které znamenalo “čas” nebo “časový úsek”. Později se význam posunul na “pravý čas” nebo “vhodný čas”, třeba ke slavení. A to vedlo k pozdějšímu významu “svátek”.

Z praslovanského god se vyvinula řada slov v různých slovanských jazycích, nejen české hod “svátek”, ale třeba ruské god s významem “rok”. To vzniklo tak, že místo vhodné doby ke slavení začalo označovat dobu, která uplyne k příštímu svátku, tedy rok.

V češtině se části hodu se začalo říkat hodina. Původně znamenalo jen “určitá chvíle”, nikoli “šedesát minut”. Odráží se to ještě dnes ve spojeních těžká hodina nebo propustit na hodinu. Ale pozor, v jiných jazycích je význam zase jiný, třeba jihoslovanská godina neznamená “hodina”, nýbrž “rok”.

Staročeština znala i krásné výrazy hody váleti a hodoválek, tedy “ten, kdo po hodech chodí”. Hody se ale na Moravě říkalo i posvícení, tedy slavnosti v den výročí posvěcení kostela. Ta byla spojená s řadou tradic a samozřejmě také s přípravou slavnostních jídel a hodování.

Tak šťastné a veselé vánoční hodování!

Autorka pracuje v Ústavu Českého národního korpusu FF UK.

Prohlédněte si regionální zvláštnosti češtiny na mapách v galerii:

Proč se vánočce říkalo houska nebo vandrovnice a co dřív znamenalo slovo vánočky
10 filmových tipů na Vánoce: Nejlepší filmy, které v sobě ukrývají vánočního ducha

Martina Waclawičová


Klíčová slova: Boží hod, Vánoce, češtinaDiskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,700
22,730
30,000
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější