Ruský milionář se pokouší v Tichomoří vytvořit nové ruské impérium | Reflex.cz
nahoru

Ruský milionář se pokouší v Tichomoří vytvořit nové ruské impérium

Jan Jandourek2. března 2017 • 17:30
Ruský milionář se pokouší v Tichomoří vytvořit nové ruské impérium
foto: Wikipedie

Tichomořský národ Kiribati odmítl návrh na vytvoření "alternativního Ruska" na území tří ze svých neobydlených ostrovů.Neobvyklý plán na obnovu entity zvané Imperiální trůn (Imperatorskij prestol) pochází od milionáře, politika, spisovatele a cestovatele Antona Bakova (*1965), bývalého ruského poslance, který nyní vede ruskou Monarchistickou stranu. Bakov byl aktivní už v mládí, když vystupoval jako antikomunistický aktivista. Zprávu o dalším pokusu vybudovat vlastní stát podal zpravodajský server Lenta.ru.

Excentrický politik nabídl investovat kolem 350 milionů dolarů v Kiribati na oplátku za právo vzkřísit tam ruskou říši. Bakov slíbil, že pomůže rozvoji tří ostrovů za nájemné této chudé zemi. Měl v plánu vybudovat letiště, přístav, solární energetickou stanici, nemocnice, školy, a dokonce i Univerzitu Ruské říše.

Rozhovory s vládou se vedly od května 2016. Pak během roku pokračovaly a podle stanice New Zealand vláda souhlasila s použitím tři neobydlených jižních ostrovů: Malden, jako hlavní sídlo, Caroline Island a Starbuck. Mělo to být místo pro „vlastence, kteří nejsou spokojeni s Putinovým režimem“.

Troufli byste si sem autem? Podívejte se na 12 nejnebezpečnějších silnic světa

Říše má i panovníka, je jím praprapravnuk cara Alexandra II. Karl Emich Nikolaus Friedrich Hermann Prinz zu Leiningen (* 1952), který se svou rolí souhlasí a přijal jméno Mikuláš III. Také on i jeho žena přestoupili z luteránství k ortodoxní církvi. Nicméně dne 24. února zvláštní vládní komise pro zahraniční investice návrh odmítla. Kamenem úrazu se zdá být požadavek Bakova na dočasné získání suverénních práv nad ostrovy.

Milionář představil spíše plán „technické obnovy“ ruského impéria, než kolonizace Pacifiku. "Rovníkové klima ruskému lidu nevyhovuje…“ řekl Guardianu. V důsledku toho, "počet pravých Rusů na ostrovech bude pravděpodobně jedno až dvě procenta."

Evoluce v přímém přenosu? Amazonský kmen Huaorani se mění kvůli lovu opic

Bakov už předtím zkoušel sehnat pozemky pro vytvoření nového státu u Jekatěrinburgu (Bakov tam má residenci a je to místo vyvraždění carské rodiny), což samozřejmě nedopadlo a v Černé hoře. Představitelé Imperiálního trůnu vedli rozhovory o možné spolupráci a případném uznání nového státu i se zástupci Makedonie a Albánie. Bakov se setkal i s makedonským premiérem Nikolaem Gruevskim.

Mluvil také s gambijským prezidentem během Valného shromáždění OSN v New Yorku a premiérem státu Antigua a vyjednával s ortodoxními duchovními z Makedonie a Černé hory. Tématem byla také kanonizace ruského panovníka Ivana III. a jeho ženy Sofie.

Jediná fotogalerie Donalda Trumpa, kterou musíte vidět. Donald Trump jako maličký…

Založit stát, který by byl aspoň tak velký jako Vatikán, není jednoduché, ale zdá se, že aspoň někteří monarchisté na světě se pokoušejí přejít od slov k činům.

Možná se ještě dočkáme vzkříšení ruského impéria na nějakém nečekaném místě. Dějiny světa to nejspíš nezmění, ale jako daňový ráj, místo pro turistiku, politický azyl a zdroj filatelistických artefaktů by to nebylo špatné a jistě poměrně lukrativní. Možná bychom měli zvážit, jestli někde v Severních Čechách není nějaké místo, které bychom mohli na sto let pronajmout. Třeba bychom získali dalšího spolehlivého spojence, který by se z nás jednou postavil v těžkých chvílích.

Nostalgie po životě v SSSR: Nejsou sirky, máslo ani škrob, ale vodka je vždycky!
Krvavý příběh varšavského ghetta na silných fotografiích: Z půl milionu Židů nezbyl…
Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Sadistická pornografie zmizela z webu. Dokazuje to, že práce policie a novinářů není zbytečná
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Jedno vyhrocené hlasování aneb Hamáček jako Švejk a Zeman jako nadstrážmistr Flanderka
PREMIUM X Zákulisí Metronome Festivalu: Jedinečné fotografie účinkujících, které jinde neuvidíte
PREMIUM X Klausova elitní sestavička, Berlín jako laboratoř bolševických experimentů, předsmrtná křeč ČSSD
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: Demonstrující dav sjednocuje sdílený odpor, s časem ale jednotnosti ubývá

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější