Jako Armstrong i Hermiona: Prsatá panenka je odrazem své doby | Reflex.cz
nahoru

Jako Armstrong i Hermiona: Prsatá panenka je odrazem své doby

Iva-Hedvika Zýková17. března 2016 • 18:00
Jako Armstrong i Hermiona: Prsatá panenka je odrazem své doby
foto: Flickr, vaniljapulla

Naddimenzovaná hruď a pas, co by šel obejmout jednou rukou. Dlouhé útlé končetiny a oči přes čtvrtinu obličeje. Indicie, které snad každého neomylně dovedou k panence Barbie, hračce, jež se stala fenoménem. To uznají i ti, pro něž je záležitostí spíše nevkusnou, navíc s nereálnými proporcemi, jejichž vliv na dětské (sebe)vnímání může být přinejmenším diskutabilní. Barbie je totiž více než pouhou panenkou. Byla, je a nějakou dobu ještě bude věrným odrazem své doby. 

Plastová pop-kulturní ikona se zrodila koncem padesátých let a své předchůdkyně, klasické šifonové panenky, doslova převálcovala. Jak to? „Byla to panenka v podobě ženy, do které si malé holčičky mohly projektovat samy sebe. Viděly v ní své dospělé a nezávislé já,“ vysvětluje pro Huff Post People Anne Monierová, organizátorka výstavy panenek Barbie, jenž bude až do září k vidění v pařížském Umělecko-průmyslovém muzeu.

Přivítejte Hidžárbie, muslimskou sestřenici Barbie

Superstar Barbie: Maloval ji Warhol, oblékal Lagerfeld

Stylizace panenky odrážela nejenom aktuální módu, ale i události a celospolečenská témata té které doby. V roce 1965 si po vzoru Neila Armstronga Barbie oblékla skafandr. V sedmdesátých letech provedl Mattel první pokus o černošskou variantu, úspěšně dotažený až na počátku let osmdesátých. A na pultech se dokonce objevila i panenka bez vlasů, po chemoterapii. 

Barbie nenechaly klidnou ani kultovní filmy a seriály – společně se svým mladším mužským protějškem Kenem se objevila v typickém kostýmu ze Star Treku, Harryho Pottera nebo Hunger Games. A fungovalo to i obráceně. Jako postava pronikla do řady filmů a seriálů, namátkou Simpsonových, Přátel nebo (pochopitelně) animovaného příběhu Toy Story. A coby správnou hvězdu ji oblékal Karl Lagerfeld a maloval Andy Warhol.

Instagramový účet pomocí panenky Barbie paroduje plytkost této sociální sítě

Dny sečteny?

Na první pohled by se mohlo zdát, že dnes už je Barbie přeci jen lehce za zenitem. Nicméně i když příjmy z jejího prodeje klesají, na druhou stranu nic nenasvědčuje tomu, že by populární panenka měla být zcela odklizena na smetiště dějin. Spíše se dá předpokládat, že v souladu s dosavadní praxí bude příští Barbína létat na dronu.

V Argentině po protestech věřících zrušili výstavu svatých Barbie

Iva-Hedvika Zýková


Klíčová slova: hračka, barbieDiskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,700
22,240
28,620
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější