nahoru

Pád akcií připravil čtyři sta nejbohatších téměř o 200 miliard dolarů

ČTK, Tereza Stonišová 24. srpna 2015 • 08:00
Pád akcií připravil čtyři sta nejbohatších téměř o 200 miliard dolarů
foto: Profimedia.cz

I když mají peněz dost, tím spíše je bolí obrovská ztráta, kterou utrpěli v posledních dnech. Na bohatství se totiž lehce zvyká, a je ho třeba stále rozmnožovat, ne o něj naopak přicházet. A právě ztráta postihla v předešlých dnech na 400 nejbohatších lidí, jež zasáhl prudký pokles cen akcií na burze. 

Plyne to z indexu miliardářů, který zpracovává agentura Bloomberg. Světové burzy zažily nejhorší týden v tomto roce, srazily je známky dalšího zpomalování čínské ekonomiky spolu s pokračujícím poklesem cen komodit. Propad vyvrcholil v pátek zhruba tříprocentními ztrátami akciových indexů v USA a západní Evropě. Jen za tento den se hodnota majetku čtyř stovek světových miliardářů snížila o 76 miliard dolarů.

Týdenní ztráta indexu miliardářů byla nejhlubší od loňského září. Proti konci minulého roku je celková hodnota jejich jmění nižší o 74 miliard USD a činí 3,98 bilionu USD.

"Je to pro ně jen zlomek, i když 182 miliard USD je vysoké číslo," řekl Bloombergu John Collins z investiční společnosti Aspiriant. "Byl to hodně špatný týden, ale z celkového pohledu to určitě není žádná katastrofa," dodal.

Americký investor Warren Buffett přišel za týden o 3,6 miliardy dolarů, když akcie jeho společnosti Berkshire Hathaway oslabily o více než pět procent. Buffett je nyní s majetkem 63,4 miliardy USD třetí nejbohatší člověk světa po zakladateli Microsoftu Billu Gatesovi a mexickém telekomunikačním magnátovi Carlosu Slimovi Helú.

Světové akcie zasáhly zejména další nepříznivé zprávy z Číny. Ty mezi investory prohloubily obavy z dalšího zpomalování růstu druhé největší světové ekonomiky, které může mít negativní dopad na zbytek světa.

 

 

ČTK, Tereza Stonišová


Klíčová slova: peníze, burzaDiskuse ke článku