Unikátní mapa: Jen 23 mateřskými jazyky hovoří na světě více než 50 milionů lidí. Které to jsou? | Reflex.cz
nahoru

Unikátní mapa: Jen 23 mateřskými jazyky hovoří na světě více než 50 milionů lidí. Které to jsou?

Daniel Baret15. června 2015 • 12:00
Jen 23 mateřskými jazyky hovoří na světě více než 50 milionů lidí
Jen 23 mateřskými jazyky hovoří na světě více než 50 milionů lidí
• foto: 
South China Morning Post

Na světě se v současnosti hovoří podle dostupných informací 7102 jazyky, ale pouze 23 mateřskými jazyky (nemyslíme tím, že se další cizí řeč naučíte) hovoří více než 50 milionů lidí. Které to jsou? To ukazuje pozoruhodná mapa, kterou vyrobil infografik Alberto Lucas López pro hongkongské noviny Sout China Morning Post. Nejvíce lidí má za mateřský jazyk čínštinu (1,2 miliardy), následuje španělština (téměř 400 milionů lidí), pak angličtina (335 milionů) a indická hindština (260 milionů). Celosvětově nejrozšířenější dorozumívací řečí světa je ale dnes zcela jednoznačně angličtina.

Jen 23 mateřskými jazyky hovoří na světě více než 50 milionů lidí

Daniel Baret

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější