nahoru

Není to mýtus ze slavného seriálu: Polovinu vikingských válečníků tvořily skutečně ženy

Daniel Baret 2. května 2015 • 18:00
Není to mýtus ze slavného seriálu: Polovinu vikingských válečníků tvořily skutečně ženy
foto: history.com

Jedna z nejvýznamnějších postav slavného a populárního seriálu Vikingové (zatím měl tři řady) je Lagertha, kterou hraje kanadská herečka Katheryn Winnick. Lagertha také bojuje a mnoha divákům se to zdálo jako pozoruhodné zpestření. Jenže historici a další vědci teď zveřejnili studii, která dokazuje, že polovinu vikingských válečníků skutečně tvořily ženy.

Vědci z University of Western Australia pod vedením profesora McLeoda zkoumali mnoho kosterních ostatků a to potvrdilo jejich tušení. V minulosti se totiž předpokládalo, že když byl někdo pohřben s mečem a štítem, byl automaticky označen za muže. Bližší ohledání koster však ukázalo, že v případě Vikingů tvoří polovinu bojovníků ženy.

Tyto nové poznatky také zpochybňují známou teorii, že Vikingové byli pouze loupežníci a dobyvatelé. Podle poslední studie byli spíše kolonizátoři.

Studii si můžete prostudovat zde.
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.