nahoru

Vesnice na Aljašce, která má 200 obyvatel, žije úplně celá v jediném domě

Daniel Baret 7. ledna 2015 • 11:13
Vesnice na Aljašce, která má 200 obyvatel, žije úplně celá v jediném domě
foto: Reed Young

Vesnice Whittier na Aljašce je nesmírně zvláštní. Žádné malé domky, které by odpovídaly přírodním podmínkám. Žádné kolem nich roztroišené obchody či restaurace. Celou obec tvoří jeden, jediný dům, ve kterém žijí všichni obyvatelé dohromady jako jedna rodina. Informaci zveřejnil web stories.californiasunday.com.

Kdysi byl dům kasárnami pro vojáky, byl postaven v roce 1956 a nazýval se Begich Towers. Najdete v něm všechno, co k životu potřebujete – policejní stanici, ordinaci lékaře, kapli na modlení, prádelnu, školu i obchod s potravinami. A nikam vlastně nemusíte chodit, pořád jste doma.

Lidé, kteří žijící v domě, a je jich kolem dvou stovek, často chodí po chodbách pouze v pantoflích a županech. Například i na policejní stanici či k lékaři.

V létě je vesnice populární turistickou atrakcí, kterou navštěvují tisíce lidí. V zimě sem naopak nejezdí téměř nikdo. Důvod je jednoduchý – v této oblasti Aljašky někdy napadne až několik metrů sněhu. Zima ale vytváří v budově zvláštní intimní atmosféru – vždyť si jen představte vesnici, kde na policistu můžete zaklepat v jakoukoliv dobu, kde se studenti učí se svým učitelem u stolu v jeho kuchyni, nebo kde kněz křtí děti v nafukovacím bazénu, který je ve sklepě.

Daniel Baret


Diskuse ke článku