
Zprávu o závěrech teprve čtrnáctiletého chlapce přinesla před dvěma dny televize CNN a zpravodajský server deníku Daily Mail.
Channel a inkoust
„Písmeno e – běžně nejpoužívanější grafém v anglickém slovníku. Napíšete jen perem nebo dotykem klávesnice. Zatím jednoduché, že?“ popsal pro CNN mladý student. „A nyní si představte miliony a miliony vytištěných dokumentů a formulářů. A zamyslete se, kolik inkoustu je na to třeba,“ vyzývá dále. Upozorňuje taky na absurdní fakt, a to sice, že lahvička slavného parfému Channelu no. 5 je o polovinu levnější, než ekvivalentní dávka inkoustu.
Šetrný Garamond
Suvir postupoval následující metodou: zjistil grafémy, které jsou v textech nejčastěji užívané: podle něj jsou to e, t, a a r.Jednotlivá písmena tiskl ve čtyřech různých fontech, pokus několikrát opakoval, a vypočítal, do kolik inkoustu se při shodných textech spotřebovává. Ze čtyř běžně používaných fontů – Times New Roman, Comic Sans, Century Gothic a Garamond - je poslední ze jmenovaných podle jeho výsledků nejšetrnější.
400 milionů
Suvir nejprve své závěry publikoval v rámci školního projektu, kde vypočítal, že by díky změně typu písma ušetřila škola až 21 tisíc dolarů ročně. Časopis Journal for Emerging Investigators jeho závěry otiskl a vybídl jej, ať ve svém výzkumu pokračuje. Stejnou metodou pak aplikoval, když vypočítával, jak by mohly ušetřit státní instituce a vláda, kdyby tiskly pouze Garamondem. S výdaji 1,8 miliard dolarů ročně by podle jeho výpočtů ušetřily až 400 milionů.
Koik stojí změna?
Jediné, s čím studie mladého Suvira nepočítá, je suma, která by byla vyložena na případnou změnu fontu, která se může pohybovat až v několika desítkách milionů dolarů.