Video placeholde
Ukrajinská dobrovolnická iniciativa na obnovu komunit, které trpěly okupací
Ukrajinská dobrovolnická iniciativa na obnovu komunit, které trpěly okupací
Ukrajinská dobrovolnická iniciativa na obnovu komunit, které trpěly okupací
Ukrajinská dobrovolnická iniciativa na obnovu komunit, které trpěly okupací
17
Fotogalerie

Mladí Ukrajinci pořádají technoparty. A při nich opravují zničené vesnice

Ve vesnici Jahidne na severu Ukrajiny, kterou ještě před pár měsíci okupovali Rusové, je v plném proudu technoparty. Od běžných tanečních akcí se ale liší tím, že se koná pouze ve dne a jejích asi 200 účastníků při ní odklízí trosky rozbombardované budovy, uvedla agentura AP.

Dobrovolníci s lopatami se činí na místě, kde v Jahidném stávalo kulturní centrum, než ho v březnu zničil ruský raketový útok. Zatímco přehazují kusy sutin na lžíci traktoru, DJ roztáčí desky na bednách od munice a hraje techno a house. Někteří dobrovolníci čas od času ustanou v práci, aby si zatančili.

„Dobrovolnictví je teď můj životní styl," řekla AP 26letá Tetjana Burjanovová, jedna z organizátorek iniciativy Repair Together (Opravme společně). „Mám ráda elektronickou hudbu a dříve jsem chodila na party. Ale teď je válka a chceme pomoct. Zapojujeme do toho hudbu," vysvětluje.

Ruská invaze na Ukrajinu přerušila v napadené zemi i rozmanitý noční život. Zatímco v Kyjevě i jinde platí noční zákaz vycházení a hrozba ruských raketových útoků přetrvává, milovníci klubové kultury se snaží zkombinovat zábavu a pocit svobody, který může člověk zažít na hudební akcích, s obnovou vlasti.

Týdny ve sklepě

Kulturní centrum v Jahidném není jediné místo, na které se iniciativa zaměřila. Její dobrovolníci ve stejné vesnici opravili už 13 poničených domů, například střechy nebo okna, uvádí projekt na svém instagramovém účtu. Sutiny lidé z Repair Together odstraňovali také ve vesnici Lukašivka. Do iniciativy se zapojili převážně lidé kolem 20 nebo 30 let z Kyjeva, někteří dobrovolníci jsou ale i z Černihivu, Lvova nebo i z Portugalska, USA, Německa a dalších zemí.

Ruští vojáci během toho, co Jahidné okupovali, podle ukrajinských úřadů nutili bezmála všechny jeho obyvatele, aby zůstávali ve sklepě místní školy. Jednou z těch, co strávila ve sklepě několik hrozivých týdnů, je 68letá Nina. Agentuře AP řekla, že 11 lidí kvůli špatným podmínkám v tomto zajetí zemřelo.

Nina je ale ráda, že do vesnice teď dorazili mladí lidé a pomáhají místním s její obnovou. „Už nám opravili okna a dveře. Sami bychom to s našimi mzdami a důchody nezvládli. Jsem ráda, že nám pomohli," uvedla Nina.