nahoru

Nejpodivnější silvestrovské tradice: Házení zmrzlinou i mlácení lidí

Jan Studnička 30. prosince 2021 • 16:00
Nejpodivnější silvestrovské tradice: Házení zmrzlinou i mlácení lidí
foto: Reuters

V Česku máme silvestrovských tradic pomálu. Většinou se skládají z extenzivního pití tvrdého alkoholu, přípitku bublinkami, chlebíčků a olíbávání cizích lidí. Ale mohli jsme na tom být i hůř. Nebo lépe. Konec gregoriánského kalendáře se totiž různě ve světě slaví… různě. 

 1. Určitě víte, že jsme na silvestra posedlí ohňostroji. Ale prazáklad silvestrovských výbuchů pravděpodobně leží v předkřesťanských tradicích a víře v to, že hlasité zvuky odhánějí zlé duchy. 
 2. Na Filipínách se proto o půlnoci i hlasitě troubí. To ale není jediná jejich zvláštnost, místní děti taky musejí o půlnoci desetkrát vyskočit, aby hodně vyrostly. 
 3. Co se Evropy týče, hlasité zvuky pocházejí původně z Francie. Tam se taky věří, že první, kdo na nový rok přijde do vašeho domu, symbolizuje, jaký bude celý rok.
 4. V Belgii a Rumunsku farmáři tradičně šeptají přání nového roku do ucha kravám. Aby byl hojný rok. 
 5. V Irsku se vyhánějí zlí duchové tím, že házíte chlebem o stěny a dveře.
 6. A není to jediný pečivovitý zvyk ze světa. V Řecku se na Nový rok peče takzvaná vasilopita, což je chléb, do kterého je zapečená mince. 
 7. Ve skotském městě Stonehaven se slaví slavnost Hogmanay. Koná se průvod, ve kterém speciálně cvičení odborníci točí hořícími koulemi ve vzduchu. 
 8. Dánové prý sbírají nádobí po celý rok a pak ho hodí svým přátelům před dveře. Když najdete na Nový rok přede dveřmi spoustu střepů, máte radost. Páč máte hodně kamarádů. 
 9. V Gruzii se dříve lidé mlátili po hubě, aby byli v dalším roce silní. 
 10. Ale pak je tu samozřejmě Japonsko. Tam zazní tradičně na silvestra sto osmkrát zvon za každou špatnou lidskou vlastnost. Počítá se lidská hloupost, chamtivost a všechno možné. A pak se Japonci nahlas smějí, protože to má přinést hodně štěstí.
 11. Ve Španělsku (a v poslední době i v USA a v jihovýchodní Asii) se jí „12 hroznů štěstí”. Španělé jedí o půlnoci dvanáct hroznů společně s údery zvonu na věži Puerto del Sol, aby měli v následujícím roce kliku.
 12. Italové házejí poslední den roku nepotřebné předměty z okna. V posledních letech se tenhle zvyk uchytil i v JAR. K nelibosti místních úřadů. 
 13. Zatímco na Manhattanu se slavnostně spouští slavná silvestrovská koule, v městečku Clay’s Corner v Severní Karolíně se spouští vačice v teráriu. 
 14. V Rumunsku zase mezi Vánocemi a silvestrem vyhánějí ze vsi zlé duchy tím, že se šest až čtyřiadvacet mužů převleče za medvědy a tančí. Pak předstírají smrt a znovuoživení, které symbolizuje příchod jara.
 15. Švýcaři hážou kopeček zmrzliny na podlahu pro štěstí v následujícím roce. Holt bohatá země. 
 16. V Ekvádoru si trochu morbidně na silvestra připomínají epidemii žluté zimnice, která zemi zruinovala v roce 1895. Tenkrát se nebožtíci pálili v rakvích i s veškerým oblečením, takže se dodnes na konec roku pálí hadroví panáci i portréty slavných osobností. Politici, celebrity, ale i superhrdinové. Je to něco mezi Halloweenem a pálením Guye Fawkese. 
 17. V Brazílii se pak lidé vrhají do moře. Mají „přeskočit sedm vln” a pokaždé si něco přát. Bohyně moří jim pak přání v následujícím roce vyplní. 
 18. Ve Venezuele je zase dobrým zvykem napsat své přání na papírek a o půlnoci ho spálit.
 19. V celé Jižní Americe je pak zvykem brát si na silvestra barevné spodky. Žluté pro štěstí a červené pro vášeň.
 20. V Číně se mimochodem červené spodky dávají. Totiž v rámci čínského kalendáře se narodíte v nějakém roce, kupříkladu roce draka. A pokaždé když se po dvanácti letech rok draka vrátí, měli byste každý den nosit něco červeného. Ale řada lidí není komfortní s tím, že všichni uvidí, jak je jim už 24/36/48/60… Takže červené spodky. Ale to už se netýká gregoriánského kalendáře, o koncích roku v jiných kalendářích zase příště.

Jan Studnička


Klíčová slova: silvestr, svět, tradice, zvykyDiskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.