nahoru

3D vizualizace vám umožní návrat do minulosti. Zřícenina zámku Zvířetice má dvě tváře

Hana Vincourová 14. října 2020 • 06:30
3D vizualizace vám umožní návrat do minulosti. Zřícenina zámku Zvířetice má dvě tváře
foto: zviretice.cz

Tajuplný předvoj Českého ráje skrývá mnohá překvapení. Jedním z nich je bezesporu zřícenina zámku Zvířetice. Původně gotická stavba za svoji existenci prošla mnohými změnami, v sedmnáctém století získala renesanční kabát a svůj vrchol prožila za rozkvětu baroka. Pak na několik staletí její příběh potemněl, ale naštěstí se všechno obrátilo k dobrému.

Když navštívíte zříceninu hradu a pozdějšího zámku Zvířetice, těžko byste uhodli, že šlo o dříve honosné sídlo několika šlechtických rodů. Počátky Zvířetic se datují do roku 1287, kdy na ostrohu nad řekou Jizerou vznikla gotická pevnost se dvěma věžemi. Jméno pravděpodobně získala podle Zvěraty, zakladatele blízké vesničky existující už před založením hradu. Pevnost si postavil pán Zdislav z Lemberka, jehož rod pak ve Zvířeticích sídlil až do roku 1504. V 16. století Zvířetice přešly do vlastnictví rodu Vartenberků, kteří stavbu zmodernizovali a dali jí podobu renesančního zámku. Nejslavnějším obdobím Zvířetic pak bylo baroko, kdy zámek patřil mocnému rodu Valdštejnů. Ti se však během sedmnáctého století přesunuli do jiných držav a Zvířetice značně poklesly na významu. Stavbu později poničily dva požáry a hrad na dlouhou dobu upadl v zapomnění. Znovu o něj projevili lidé zájem během romantismu; zřícenina získala pozornost třeba básníka Karla Hynka Máchy. 

V posledních letech vznikl ve Zvířeticích inspirativní projekt. Turisté se od roku 2015 mohou pokochat 3D virtuální projekcí, která trosky budovy proměňuje zpět do jeho nejslavnější podoby z roku 1683. Fyzický model zámku v původní podobě si lze prohlédnout v infocentru v obci Podhradí, která leží hned pod zříceninou. 

Od infocentra s parkovištěm vede k zřícenině Zvířetice asi půl kilometru dlouhá naučná stezka se sedmi zastaveními. Pokud se na výlet vydáte vlakem, z nebližší stanice Bakov nad Jizerou vás k zámku dovede modrá turistická značka. Tato trasa je dlouhá 1 kilometr.

Hana Vincourová
Diskuse ke článku