
Králové páté dynastie, již se považovali za přímé potomky boha slunce Rea, vládli Egyptu ve třetím tisíciletí před Kristem. Za místo svého posledního odpočinku si vybrali Abúsír. Právě zde, v srdci Staré říše, působí už šedesát let čeští egyptologové. Spravují nejrozsáhlejší koncesi na pyramidových polích v Egyptě a sklízejí jeden úspěch za druhým. Jedná se o největší český vědecký projekt v zahraničí.
Výzkumné práce v Abúsíru zahájil v roce 1960 tehdejší ředitel Československého egyptologického ústavu, profesor Zbyněk Žába. V polovině sedmdesátých let, kdy hrozilo, že egyptologie zmizí z Univerzity Karlovy, profesor Miroslav Verner uhájil existenci oboru a navíc se mu podařilo získat novou koncesi v Abúsíru o rozloze dvou kilometrů čtverečních. Archeologický výzkum v Egyptě vedl pětatřicet let, dosáhl výjimečných objevů, vychoval své nástupce a Českému egyptologickému ústavu zajistil světové renomé. Na konci srpna se pak splnilo jeho dlouholeté přání, aby se česká veřejnost mohla seznámit s výsledky práce jeho týmu. Ty můžete obdivovat na výstavě Sluneční králové v Národním muzeu.
V každé ze staroegyptských památek je otištěn příběh i poučení. Proč staří Egypťané používali jako platidlo džbány s pivem? Co přimělo panovníka páté dynastie provdat své královské dcery za mocné, leč neurozené muže? A kdo byl onen nejstarší známý lobbista na světě? Nejen to se dozvíte ve videu v úvodu článku!