
Absolutní prim hrají známky a mince. Věnuje se jim většina stánků. Masivní zastoupení tu mají i historické pohlednice, úhledně seřazené podle měst a obcí, které vyobrazují. Rušno je také u stánků nabízejících sběratelské vybavení – alba, lupy či různé plastové a kožené futrály na mince. Kromě toho si tu své sběratelské podklady můžete nechat ocenit. „Řada lidí ani netuší, jak vzácné jsou jejich sběratelské předměty. U nás na veletrhu to mohou snadno zjistit. Zcela zdarma jim jejich sbírky ocení nezávislí experti. Podařilo se nám takto objevit například prvorepublikový zlatý dukát, který jeden návštěvník zdědil spolu s dalšími věcmi po vzdáleném strýci. V následné aukci jej prodal za několik set tisíc korun,“ říká Jindřich Jirásek, ředitel veletrhu Sběratel.
Vedle nejběžnějších artiklů jsou tu i kuriozity. Například telefonní karty, o kterých už ani mladší generace nevědí, že vůbec existovaly a na co se používaly. I mezi nimi se najdou unikáty – např. karty, které nikdy nešly do prodeje a mají dnes nevyčíslitelnou cenu, nebo vzácné exempláře, jejichž cena se může vyšplhat až na 16 tisíc korun. Za podstatně nižší částky pak můžete nakoupit třeba figurky z kinder vajíček nebo pivní etikety. Na své si ale přijdou i sběratelé mořských ulit a zkamenělin či nerostů.
Mezinárodní veletrh Sběratel, který je největší sběratelskou akcí ve střední a východní Evropě, se v Praze koná pravidelně od roku 1998. Letos se veletrh koná už po třiadvacáté. Letos se koná za zpřísněných hygienických podmínek, povinné jsou roušky a desinfekční gel je na každém kroku.
Podívejte se do naší fotogalerie, jak to na veletrhu Sběratel vypadá, a dejte nám vědět do diskuze, zda také něco sbíráte.