nahoru

Pocta pro lékaře. Britský premiér Johnson pojmenoval své dítě podle doktorů, kteří mu zachránili život

Adam Křivánek 5. května 2020 • 14:00
Pocta pro lékaře. Britský premiér Johnson pojmenoval své dítě podle doktorů, kteří mu zachránili život
foto: Reuters, Instagram C. Symondsové

Boj s koronavirovou epidemií vygeneroval množství společností uznávaných hrdinů. České ulice například rozezněl potlesk zdravotníkům a Švédové si zas tetují svého severského Prymulu. Nezapomenutelný vděk projevil i britský premiér. Snoubenka Borise Johnsona Carrie Symondsová v sobotu oznámila, že nově narozeného syna pojmenovali po dvou doktorech, kteří ministerskému předsedovi podle jeho slov zachránili život.

Nejmladší přírůstek do rodiny Johnsonových se narodil o několik týdnů dříve, než se čekalo, konkrétně minulou středu 29. dubna. Tedy jen krátce poté, co Johnson opustil nemocnici, kde ho na životě ohrožovalo infekční onemocnění covid-19. Celé jméno novorozeněte Wilfried Lawrie Nicholas Johnson v sobotu prozradila premiérova partnerka prostřednictvím Instagramu.

K příspěvku připojila i vysvětlení jednotlivých jmen. Wilfried po Johnsonově dědečkovi, Lawrie podle dědečka Symondsové a Nicholas jako důkaz díku doktorům Nicku Priceovi a Nicku Hartovi z londýnské Nemocnice svatého Tomáše. „Mnohokrát děkuji zdravotnickému personálu, který se o nás tak pěkně staral. Nemohla bych být šťastnější,“ uvedla k fotografii se synem na soukromém profilu.

Potlesk v ulicích a švédský Prymula

Ačkoliv se v případě britského premiéra jedná o gesto se zvýšenou pozorností veřejnosti, není Johnson ani zdaleka prvním, kdo vyjádřil podporu lidem bojujícím s celosvětovou pandemií. Jedním z výraznějších příkladů z našich končin může být například hromadný potlesk z oken a balkónů určený doktorům a zdravotním sestrám.

Poněkud kuriózní situace nastala ve Švédsku. Skandinávský stát se v porovnání s ostatními evropskými zeměmi rozhodl pro liberálnější přístup v rámci preventivních opatření proti koronaviru. Svou zásluhu na otevřených školách a restauracích má i donedávna neznámý epidemiolog Anders Tegnell.

„Všichni ho milují. Je velmi populární,“ přiblížil pro agenturu Reuters náhodný kolemjdoucí ve Stockholmu Tove Falck-Olsson. Tengellovu oblíbenost dokládá i fakt, že jeho tvář do své nabídky zahrnul švédský tatér Zashay Rissanen Tastas. Dokonce se už našel i první zákazník, který si vrchního epidemiologa nechal zvěčnit na kůži.

Adam Křivánek
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.