Prezidentské volby – Slovensko v kostce: Čaputová, nebo Šefčovič? | Reflex.cz
nahoru

Čaputová versus Šefčovič. Slovenské volby přehledně: Proč země volá po nové tváři

Petr Sokol30. března 2019 • 16:35
Čaputová versus Šefčovič. Slovenské volby přehledně: Proč země volá po nové tváři
foto: Profimedia

Dá-li se věřit sázkovým kancelářím, je sobotní druhé kolo slovenských prezidentských voleb předem rozhodnutou bitvou. Pokud byste si chtěli vsadit na levicově liberální kandidátku a zástupkyni širokého protificovského tábora Zuzanu Čaputovou, skoro se to ani nevyplatí, protože kursy se pohybují kolem 1 ku 1,1. To znamená, že za vsazenou sto korunu dostanete v případě jejího úspěchu 10 korun navíc, které stejně většinou sežere nějaký manipulační poplatek. Ano, místopředsedkyně strany Progresivní Slovensko je velkou favoritkou na to, že v sobotu porazí Maroše Šefčoviče, a stane se tak vůbec první prezidentkou v historii země i celé Visegrádské čtyřky.

S jejím výrazným náskokem z prvního kola nezahýbala ani poměrně ostrá kampaň před finálovou volbou. Její oponent pro druhé kolo – místopředseda Evropské komise, nezávislý kandidát s podporou vládní strany Smer – Maroš Šefčovič se okamžikem uzavření volebních místností v prvním kole proměnil v hodnotového konzervativce, který chrání křesťanské hodnoty a tradiční rodinu.

Druhé kolo slovenských prezidentských voleb sledujeme online >>>

Mnoho nových voličů mu to ale nepřineslo, a to i proto, že byl v minulosti komunistou a následně jednou z výrazných osobností evropských socialistů, kteří jsou všechno jen ne konzervativní vlastenci, do kterého se teď doma Šefčovič snažil stylizovat. Vedla ho k tomu snaha vymezit se vůči sociální liberálce a podporovatelce interrupcí i adopcí dětí osobami stejného pohlaví – Zuzaně Čaputové.

Šefčovič jako nově zrozený konzervativec chtěl také samozřejmě zapůsobit na voliče druhého a třetího v pořadí – levicového nacionalisty Harabina a radikálního pravičáka Kotleby. Jenže ti jen stěží mohli zapomenout, že kandidát s podporou Smeru a jeho předsedy Roberta Fica je ve skutečnosti „člověk z Bruselu“, kterého, diplomaticky řečeno, dost nemají rádi.

Dobří psychopati Armstrong, TGM či Karel IV. táhli svět dopředu. Psychiatr Radkin…
Michaela Mlíčková Jelínková 29. března 2019 • 16:01

Dobří psychopati Armstrong, TGM či Karel IV. táhli svět dopředu. Psychiatr Radkin…

Slovensko: Dva světy

Dělící čára současné slovenské politiky ale navíc vede jinudy. Politice v zemi pod Tatrami po roce 1989 vždy dominovali silní muži s populistickým slovníkem. Vladimíra Mečiara v této roli nahradil Robert Fico. S vraždou Jána Kuciaka a jeho snoubenky ale velké části společnosti došla trpělivost a antificovský politický svět se před letošním výběrem hlavy státu silně zmobilizoval.

Proti kandidátům s ficovskou nálepkou by tito voliči zřejmě dali hlas i u nás pověstné tenisové raketě, pokud by na ní bylo vidět, že není spojená s „těmi zlými.“ Zuzana Čaputová ale v kampani určitě nebyla tímto případem a její osobnost přesně zapadla do poptávky po někom, kdo bude úplně jiný než tradiční slovenští „macho-politici“.

Díky tomu ji už v prvním kole volili Slováci, kteří by určitě normálně nepodpořili program levicově-liberálního uskupení Progresivní Slovensko, v němž je advokátka z Pezinku místopředsedkyní. Právě hlasy pravicových voličů a menšinových Maďarů daly před čtrnácti dny Čaputové náskok, který se jevil jako téměř nedostižný.

Kalendář letního času do roku 2022: Kdy začíná a končí, jaká je jeho historie a proč ho…

Útoky na Čaputovou

Šefčovič to zkoušel sociálními sliby. Sliboval například zavedení 13. důchodu. To není moc v prezidentských pravomocích, ale stejně tím nové voliče nenalákal. Vsadil proto i na osobní ataky na Zuzanu Čaputovou. Některé hrál sám, jiné nechal zveřejnit své spojence. Samotný místopředseda Evropské komise na soupeřku „vytáhl“ causu její problematické advokátní praxe, kterou jako koncipientka vykonávala daleko od svého bydliště a v realitě nemohla stíhat do advokátní kanceláře pravidelně dojíždět.

Mladí sociální demokraté zase „objevili“ dluhy firmy, v níž dříve působil bratr Zuzany Čaputové. Šefčovič v poslední předvolební debatě zkusil znevěrohodnit Čaputovou i tvrzením, že její kampaň před prvním kolem porušovala pravidla, když i v době předvolebního moratoria na politickou reklamu na facebooku kolovala Pohádka o statečné Zuzaně, kterou prý tábor Čaputové sponzoroval. Kandidátka toto tvrzení odmítla a zatím nic nenaznačuje, že by podobné útoky měly na slovenské voliče před rozhodující volbou nějaký vliv.

Průběh a výsledky druhého kola bude Reflex sledovat v sobotním online přenosu od 20:00. Volební místnosti se uzavřou následně v deset hodin večer a relativně rychle potom se ukáže, zda Slovensku bude opravdu mít první prezidentku.

Prezidentské volby na Slovensku budeme sledovat online od 20:00 >>>

Na svobodu se po 30 letech dostal Roman Ševčík, oběť pravděpodobně největšího českého…
19 skvělých vychytávek, které by měl znát každý rodič
Volby 2019 do Evropského parlamentu

Výsledky Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhly v Česku volby do Evropského parlamentu. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci mohli ovlivnit volby v Česku? A jak volby 2019 dopadly? Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Proč premiér Babiš přistoupil na vedoucí úlohu prezidenta v politickém systému země
PREMIUM X Karel Steigerwald: Léto horké nebo studené, nikdo nic neví
PREMIUM X Helmut Newton: Fotograf, před jehož objektivem ochotně zapózovala každá žena
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: V čem Češi vynikají? Obrana specifickým humorem a spotřeba alkoholu
PREMIUM X Karel Gott mit uns! Mistr jako zdroj inspirace a humoru...

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější