Kolik placených funkcí máš, tolikrát jsi politikem | Reflex.cz
nahoru

Kolik placených funkcí máš, tolikrát jsi politikem

Petr Kolman10. října 2018 • 15:50
Jeden politik, jedna placená funkce - ilustrační snímek
Jeden politik, jedna placená funkce - ilustrační snímek
• foto: 
ČTK

Volby máme, zaplať příroda, za sebou. Nepočítáme-li druhé kolo voleb do Senátu, které popravdě trhá žíly málokomu z normálních lidí. Dovolím si zmínit jednu maličkost, která mě dlouhodobě zvedá ze židle. A to je neskutečně častá fráze: „Do politiky mě přemluvili, já jsem tam nechtěl.“ Na kterou navazuje: „Já jsem tolik funkcí nikdy nechtěl, ale voliči mě tam zvolili, nechci zklamat jejich důvěru…“, popřípadě „s obrovskou pokorou jsem vyslyšel hlas voličů a mimo postu starosty budu s obrovskou pokorou vykonávat ještě post senátora“.

Na okraj ještě poznamenávám – také jste si povšimli nárůstu „obrovské pokory“ v českém veřejném prostoru? Tedy alespoň (či spíše výhradně) ve verbální rovině? Za chvíli budeme zemí, kde nejčastějším příjmením, tedy přinejmenším u politiků, bude asi Pokorný či Pokorná.

Rozmáhá se nám tu takový nešvar: Vítězná strana končí v opozici. Je to ale skutečně …

Nadto nedávno mi jeden kamarád, středoškolský pedagog vyprávěl, kterak se jeden jeho žák „s obrovskou pokorou“ omlouval ze zameškaných dvou hodin fyziky. Takže se nám to šíří…

Hamty hamty, ať mám víc než tamti

Zpátky k našemu hlavnímu tématu. Nejenom že většinu politiků a političek museli ke vstupu do ní přemluvit (někdy i donutit), ale mnohdy se setkáváme dokonce s recidivou. Přemluvili je k více placeným funkcím současně.

Exemplárním příkladem je pan „lidovecký“ poslanec Jan Čižinský, lídr uskupení Praha sobě – nesmí zklamat důvěru voličů a obětuje se – klidně bude ještě zastávat funkci primátora hlavního města a také starosty Prahy 7. Abychom panu Čižinskému nekřivdili, takových multifunkčních výtečníků najdeme v české politické kotlině mnohem více.

Bohumil Pečinka: Babiš je vůči pražskému ANO destruktivní, Stuchlík může zamířit do vlády

Oblíbená je především kombinace starosta a senátor. Tam je většinou někdo nespecifikovaný přemluví, aby horní komoru obohatili svými zkušenostmi, které nabyli v komunální politice. A postu starosty se vzdát samozřejmě nemohou, jelikož nesmí zklamat „to nejcennější – tedy důvěru voličů“. I nějakým pěkným citátem o demokracii od TGM či Lincolna svou dvojitou či trojitou (leckdy k tomu mají nějakou další trafiku třeba na kraji) misi podpoří.

Nemáme nic proti tomu, pakliže je někdo poslancem a k tomu souběžně neuvolněným zastupitelem obce, v tom problém není. Obrovský morální hazard spatřujeme v kumulaci dvou a více plně placených funkcí. A nejsou placeny nijak špatně, to si přiznejme. Navíc od ledna se budou odměny opět navyšovat.

Vyhrál v Praze skutečně Čižinský, nebo jen populisticky blufuje?

À propos, ještě že náš právní řád zakazuje kompatibilitu funkce soudce a poslance či starosty, jistě by se našli výtečníci, kteří by zvládli vedle souzení i post senátora či místostarosty. Samozřejmě na úkor rodiny, ale s obrovskou pokorou.

Závěr – víc hlav méně ví?

Jsem proti hromadění placených (uvolněných) funkcí v české politice, jak bylo popsáno výše. Nevěřme politikům, že vše zvládají plnohodnotně a že žádnou ze svých funkcí nešidí. Mnohdy je to spíše přání otcem myšlenky. Nota bene nikdo vás nepochválí tak pěkně jako vy sami.

A pokud máme (resp. musíme) tolerovat souběh veřejných funkcí, tak ať je placena jen a pouze jedna, ne všechny. Pro méně chápavé: Jeden politik – jedna placená funkce!

Autor je právník a VŠ pedagog

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme
Miroslav Cvrček 7. října 2018 • 00:35

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme

Rekordy senátních voleb: Nejtěsnější vítěz, nejmenší počet hlasů ke zvolení, nejnižší…Klíčová slova: volby 2018, politika, peníze, komentáře


Volby 2019 do Evropského parlamentu

Výsledky Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhly v Česku volby do Evropského parlamentu. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci mohli ovlivnit volby v Česku? A jak volby 2019 dopadly? Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Andrej Babiš vítězí. Zatím... Kdo ale stojí proti babišismu?
PREMIUM X Obrácení hříšného Polykače: Z pašeráka, který v žaludku převážel hašiš, se stal pracující vzorný otec
PREMIUM X Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice
11. června 2019 • 15:33

Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice

PREMIUM X Novináři se začali bát!
11. června 2019 • 14:17

Novináři se začali bát!

PREMIUM X Obří laboratoř kreativity umělců, to je Pražské Quadrien­nale, největší světová výstava divadelní scénografie

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější