nahoru

Proti všem? Ano, i o tom je většinový systém. A proto ANO prohrává…

Petr Pešek 5. října 2022 • 12:00
Video se připravuje ...
Tisková konference hnutí ANO k volbám
• video: 
Blesk TV

Uplynulé komunální a zvláště senátní volby připomněly, jak pomýlené je u nás vnímání volebního systému. Anebo rozhodovacího mechanismu, chceme-li. Jednak vítěz nebere vše. A za druhé, dvoukolový většinový systém eliminuje ty, kteří mají nějaký hrot.

Což je i problém hnutí ANO. Politická síla se stabilní podporou v intencích 25–30 procent. Ovšem i s velkým potenciálem nevraživosti, jak se ukázalo i v druhém kole senátních voleb. A to může být i jistým varováním pro šéfa hnutí ANO pro jeho případnou prezidentskou kandidaturu.

Dá dohromady oněch zhruba 30 procent skalních voličů, ale v druhém kole pohoří. Takto vyznívají i interní průzkumy, které si ANO nechává dělat…

Nejde ale jen o tento konkrétní příklad. Pokud vezmeme vox populi, je zřejmé, že ve voličstvu doutná frustrace. Viz podpůrkyně bývalého premiéra, paní Koumarová: „Kdyby se volilo poctivě ve všech okresech v republice, a ne jenom v některých, tak ty volby by dopadli jinak. Byl to zase podvod na lidi.“ (Pravopis ponechán v původní formě.)

Paní K. ani nikomu z dalších frustrovaných voličů asi nevysvětlíme, že nejde o podvod na voličích ani snahu brát jim jejich právo volby. Odpověď je jednoduchá – je to volební systém. Nebo přesněji dvoukolová většinová varianta, jejímž cílem je eliminovat extrémy. Což se daří.

A je to spravedlivé? Při pohledu na výsledek druhého kola senátních voleb se až příliš snadno nabízí odpověď, že ne. Třebas při pohledu na výsledek houfu nominantů za ANO, z nichž uspěli pouze dva. Jenže právě v tom spočívá ona volební spravedlnost.

Nebo nespravedlnost, jak to značná část voličstva vnímá. Například SPD značně posílilo v komunálních volbách na severu Čech, v těch senátních se ale pouze dostalo do druhého kola, navíc marně. Je tedy hlas lidu přehlížen?

Trochu je a je to dobře. Jedním z účelů voleb je vyprodukovat vládnoucí, odpovědnou a smysluplnou politickou sílu (nejlépe většinu), která bude schopná spravovat věci veřejné. Senát můžeme vnímat jako nedokonalost, zbytečnost. Anebo prostě jako instituci, které by slušela větší legitimita, například díky větší provázanosti s krajskými radami či zastupitelstvími po vzoru Rakouska či Německa.

Jenže tady je česká kotlina. A jestli to Andrej Babiš testoval, tak už ví. Například že strkat hlavu do oprátky dvoukolové volby není rozumné.

Petr PešekVolby 2022

Voličský průkaz Volební komise Pravomoci Senátu Historie Senátu Jak se volí do Senátu Jak se volí v komunálních volbách Volba starosty

V roce 2022 nás čekají komunální volby a volby do Senátu. Přinášíme volební zpravodajství, informace o kandidátech, výsledcích voleb, zajímavosti a užitečné rady. Začátkem roku 2023 nás pak čekají prezidentské volby

 

 

 

 

 

 


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.