nahoru

Přehledně: Takhle se za poslední čtvrtstoletí měnil poměr sil v poslanecké sněmovně

Jakub Švec 14. října 2021 • 18:20
Jednání Poslanecké sněmovny o vyslovení nedůvěry vládě Andreje Babiše
Jednání Poslanecké sněmovny o vyslovení nedůvěry vládě Andreje Babiše
• foto: 
Zbyněk Pecák

Devadesátá léta jsou spojována s érou vlivu dvou velkých stran – ODS a ČSSD. Jejich výrazná nadvláda, která byla korunována tzv. „opoziční smlouvou“, trvala až do relativně nedávné doby. Teprve po roce 2010 se vliv těchto dvou hegemonů začal postupně drolit a ke slovu se více dostaly také další politické síly.

V roce 2010 se do poslanecké sněmovny dostává, tehdy nové uskupení, Top 09 nebo také Věci veřejné, ty však ve sněmovně vydržely pouze jedno období.

Pád Petra Nečase přinesl předčasné volby v roce 2013. V těchto volbách se výrazně prosazuje nováček ve sněmovně – hnutí ANO. Do sněmovny také poprvé zavítal Tomio Okamura, tehdy však ještě jako předseda Úsvitu přímé demokracie. 

Volby v roce 2017 ukázaly na nového politického hegemona na následující čtyři roky. Bylo jím hnutí ANO, které obsadilo 78 křesel. Více křesel se povedlo v novodobé historii obsadit pouze ODS v roce 2006 (81 mandátů). V roce 2017 se nově ve sněmovně objevují Piráti či poslanci za STAN.

Letošní volby v mnohém ukončily politiku posledních třiceti let. Zejména v tom smyslu, že ze sněmovny mizí ČSSD nebo KSČM. Vítězná strana, hnutí ANO, také nemá šanci na sestavení vlády, a tak se ke slovu dostanou strany blíže k pravému politickému spektru. Středové a pravicové strany se tak ujmou vlády po osmi letech levicové politiky ČSSD a ANO.

Současná politická dilemata se však neorientují pouze na dělení stran jako levicových nebo pravicových. Současné otázky se spíše zaměřují na postoj k EU, NATO, Rusku nebo Číně. Popřípadě k ekologickým problémům či ekonomickým a technologickým výzvám. Pro mnohé občany pak je zásadním tématem podoba demokracie a role občana. Andrej Babiš, premiér končící vlády, se netajil sympatiemi k Viktoru Orbánovi. Na něj je přitom dlouhodobě poukazováno, jako na strůjce rozkladu maďarské demokracie. 

Jakub ŠvecVolby 2022

Voličský průkaz Volební komise Pravomoci Senátu Historie Senátu Jak se volí do Senátu Jak se volí v komunálních volbách Volba starosty

V roce 2022 nás čekají komunální volby a volby do Senátu. Přinášíme volební zpravodajství, informace o kandidátech, výsledcích voleb, zajímavosti a užitečné rady. Začátkem roku 2023 nás pak čekají prezidentské volby

 

 

 

 

 

 


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.